yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
26 Mayıs 2020 Salı
SON HABERLER
Yarımada’da İZSU Asbest Boruları Söktü, Yeni Borular Döşedi,kaldırımlar yenileniyor

Yarımada’da İZSU Asbest Boruları Söktü, Yeni Borular Döşedi,kaldırımlar yenileniyor

Yarımada’da İZSU Asbest Boruları Söktü, Yeni Borular Döşedi,kaldırımlar yenileniyor.

Seferihisar, Menderes, Selçuk, Urla’da borular değişti, kaldırımlar yenileniyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, son 10 yılda en büyük yatırımlarını, Büyükşehir sınırlarına 2004’ten sonra dahil edilen 10 ilçede yaptı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, son 10 yılda en büyük yatırımlarını, Büyükşehir sınırlarına 2004’ten sonra dahil edilen 10 ilçede yaptı. İlçe merkezleri, mahalle ve köyler sağlıklı ve kesintisiz suya, kanal sistemine kavuşturuldu. Kansere sebep olabilecek asbest borular sökülerek, sağlıklı ve uzun ömürlü borular döşendi. Kaçaklar sebebiyle yaşanan su sıkıntıları ortadan kaldırıldı, arıtma tesisleri yapıldı, taşkınlara yol açan dereler ıslah edildi.

İZSU’nun 2005-2014 yılları arasındkia yatırımların çoğu, yıllardır altyapı desteği alamayan Kemalpaşa, Bayındır, Torbalı, Seferihisar, Menderes, Selçuk, Urla, Menemen, Foça ve Aliağa ilçelerinde yapıldı. 5216 Sayılı Belediye Kanunu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanına giren bu ilçeler, geniş çapta hizmet aldı. Yüksek tempoda geçen 10 yılda, 10 ilçenin altyapı problemleri büyük ölçüde çözüldü. Eskiyen içme suyu depoları yenilendi, yeni kuyular açılarak yaz aylarında yaşanan su sıkıntısı giderildi. 26 köyde arsenik veya demir ve mangan arıtma tesisleri kurularak, sağlıklı su verilmesi sağlandı. Köylerdeki su depolarına, güneş enerjili otomatik klorlama sistemi kuruldu. İZSU Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığı, 21 ilçede toplam 2 bin 646 kilometre içme suyu şebekesi döşedi. Su Tesisleri Daire Başkanlığı ise merkez ilçelerde zamanla eskiyen ve kaçaklara sebep olan 461 kilometrelik içme suyu şebekesi yeniledi. Yenilenen şebekenin toplam uzunluğu 3 bin 107 kilometreye ulaştı. 736 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi, 256 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşendi. Ayrıca 182 kilometre uzunluğunda dere ıslahı yapıldı. İZSU’nun yatırım tutarı ise 1 milyar 586 milyon lira oldu.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*