yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
3 Haziran 2020 Çarşamba
SON HABERLER
Yarımada Ortak Yaşam Platformunda Ekolojik Yaşam İçin Büyük Buluşma bu Cumartesi

Yarımada Ortak Yaşam Platformunda Ekolojik Yaşam İçin Büyük Buluşma bu Cumartesi

Yarımada Ortak Yaşam Platformunda Ekolojik Yaşam İçin Büyük Buluşma bu Cumartesi

Yarımada Ortak Yaşam Platformu, Yarımada’da, eşitlikçi, özgürlükçü, paylaşımcı, adil, sürdürülebilir ekolojik bir yaşam için “Arama Konferansı” düzenliyor.

Yarımada Ortak Yaşam Platformu’nun düzenlediği “Arama Konferansı”, 4 Nisan Cumartesi günü, Seferihisar Belediyesi Yeni Kültür Merkezi’nde, 10 – 16 saatleri arasında yapılacak. “Arama Konferansı” için Karaburun, Mordoğan, Urla ve Çeşme’den otobüsler kaldırılacak.

İdari sınırlar ile bölünmüş Yarımada’nın, aynı iklim ve doğaya sahip, neredeyse tek bir ada olduğu vurgulanan Yarımada Ortak Yaşam Platformu “Arama Konferansı” toplantısı çağrısında, eşitlikçi, özgürlükçü, paylaşımcı, adil ve dayanışmayı esas alan, Yarımada’nın eşsiz doğası içinde toplumun ve doğanın birlikte yaşayabileceği, sürdürülebilir bir ortak yaşam hedefledikleri belirtildi.

“Nasıl bir Yarımada
hayal ediyoruz sorusuna
yanıt aranacak”
Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Yarımada Ortak Yaşam Platformu, Urla, Çeşme, Güzelbahçe, Karaburun ve Seferihisar’da çalışan birkaç STK temsilcisi ile çevre konularında uzman kişilerin acil sorunlara çözüm aramak için geçen yıl başlayan bilgi ve görüş paylaşımları, buluşmaları ile şekillenmeye başladı. Yarımada sürdürülebilir ortak yaşam mutabakatının tespit edilerek, ortak yaşam bilincini oluşturmak, bu alanda eğitim dahil, gerekli çalışmaları yapmak için tüm Yarımada’yı kapsayacak genişlilikte, bir sivil insiyatif olarak düşünüldü.

İlk adım olarak, tüm yarımada ilçelerini temsil edecek bir dağılım ile bir araya gelen 16 gönüllü, Yarımada Ortak Yaşam Derneği’ni kurdu. 4 Nisan’da ise, bir arama konferansı ile ilk büyük buluşma gerçekleştiriliyor. Bu buluşma, Yarımada STK’ları, Kent Konseyleri, Muhtarlar, Yerel Yönetim Temsilcileri, Yarımada’da çalışan ya da Yarımada için çalışan tüm kuruluş ve kişiler, Üniversiteler ve Yarımada halkı davetlidir. Aynı doğada yaşayanlar olarak, yaşam alanlarımızdaki sorunları irdeleyeceğiz. Çözümleri arayacağız. Nasıl bir Yarımada hayal ediyoruz sorusuna yanıt arayacağız.”

Hakkında Yasemin Tutal

23 yorum

 1. Medeniyetlerin doğuşunun bu topraklardan olduğunun varsayıldığı yani uygarlığın doğduğu bu topraklarda yeniden bir doğuş gibi hissettirdi bu buluşma, farklılıkların,sınırların,tabuların kalktığı evrenselliğin hakim olduğu birliğin değil bütünlüğün ele alındığı güzel bir buşluşma.

  İzmir Marşında Söylendiği gibi

  İZMİRİN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR…

 2. Serkan Yalçın

  Böyle cennet gibi bir yer için kalbinde cennetin duyarlılığını taşıyan insanlar olması ne güzel:) yanınızda olmak isterim en kısa zamanda…:) sevgiler

 3. Zeynep Özarslan

  Ege’nin ve özellikle İzmir Bölgesi’nin evrensellik ve bütünsellik anlayışına uygun çok güzel bir organizasyon. Emeği geçen tüm görevlilere teşekkürlerimizle…

 4. mediha kayışoğlu

  Dünyanın sahibi değil, onun bir parçası olduğumuzun bilincini yansıtan bu çalışmalarınızı candan kutlarım..”Yarımada Ortak Yaşam Platformu” oluşturma konusunda sivil inisiyatif oluşturma çalışmaları yapmak en hayırlı ve doğru sonuçlara götürecektir…Bilinçli bir toplum- bilinçli bir yaşam yaratma konusundaki çalışmalarınız için sonsuz başarılar dilerim..

 5. Evrensel bir bakış açısına sahip olan kişilerce yürütülmekte olan bu doğal yaşam ve ortak yaşam bilinciyla alakalı faaliyetlerinizden ötürü sizleri tebrik ederim. Çok güzel kararların alınacağından şüphem olmayan bu konfreansa katılan herkese başarılar diler ve alınan kararların herkese hayırlı olmasını dilerim.

  • sevil fatoş can

   Yarımada’yı kapsayacak genişlilikte, ortak yaşam bilincini oluşturmak için sivil insiyatif gücüyle düşünülen ekolojik yaşam biçiminde, yapılacak toplantıda alınacak kararlarda ki her adımlar Dünya’nın yeni yaşam biçime örnek olacağına inancımız sonsuzdur.

 6. Arife İrfan Güç

  “Yarımada Ortak Yaşam Platformu” tarafından düzenlenen, Yarımada’da, eşitlikçi, özgürlükçü, paylaşımcı, adil,sürdürülebilir ekolojik bir yaşam için “ ARAMA KONFERANSI” toplantısı çağrısına katılarak;
  Aynı doğada yaşayanlar olarak, yaşam alanlarındaki sorunların irdeleneceği, çözümlerin aranacağı ve en önemlisi ise “ Nasıl bir Yarımada hayal ediyoruz sorusuna yanıt aranacağı” bu konferansı gönülden destekliyor ve böylesine evrensel ve duyarlı bir çalışmaya başarılar diliyorum.
  Kısa bir süre içersin de sürekli olarak yaşamayı düşündüğüm bu doğa’da bende bu kutsal görevde ilk fırsatta yerimi almak isterim.
  Sevgiler ve Saygılar.

 7. Yarımada Ortak Yaşam Platformunda Ekolojik Yaşam İçin gerçekleştirilmek istenen bu etkinlikte emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum.”Nasıl bir yarımada hayal ediyoruz ?” Sorusu aslında ”Adil bir düzen içinde, doğa ile birlikte nasıl bir dünya hayal ediyoruz ? ” sorusunun bir paragrafıdır.Herkes kapısının önünü süpürse, dünya tertemiz olur.Umarım bu güzel etkinlik, yarımadamızda başarılı olacağı gibi tüm dünyada da ses bulur.

  Sevgilerimle…

 8. ABDULLAH KARAGÖZ

  Herkes sağlıklı dengeli bir doğal çevrede yaşamak hakkına sahiptir diyor, yapılan etkinliklere katılamasamda gönül

  den destekliyorum.Dünya’da ortak bir çevre bilincinin oluşturulması dilegiyle.

 9. Yarımada Ortak Yaşam Platformu üyeleri olarak başlatmış olduğunuz Ekolojik yaşamın korunması, geliştirilmesi aktifliğiniz dilerimki önce tüm Ege’yi dalga dalga sarsın akabinden tüm Türkiyemizi ve oradan da tüm dünyayı kucaklasın, dünya insanlığına örnek olsun. Çalışmalarınızda sonsuz başarılar dilerim. Sevgilerimle…

 10. Arife İnci Ceyhan

  Arama Konferanslarının kendinden kendine yönetim esaslarının belirlenmesine aracılık eden bir uygulama olarak yarımada sakinleri tarafından devreye alınması çok sevindirici bir durumdur. Herkesin eşit söz söyleme hakkının bulunduğu bu konferanslarda paylaşılan bilgi ve deneyimlerin bileşke faktörünün alınarak, bir sıonraki eylem planının devreye alınmasının sağlanması; kollektif ve daha üst bilinç kıstasları doğrultusunda hareket edilmesini sağlamaktadır.

  Ortak aklın ve kollektif bilincin aktifliği gönüllü katılım sayısını artırabileceği gibi makro farkındalık kalitesini de yükseltecektir. Girişimcileri gönülden kutlarım.

 11. Baran Tuzlacı

  Merhaba,

  Bu inisiyatifi bir araya getiren herkesi kutlar, çalışmaların artarak devam etmesini dilerim.

  Özgür, sürdürülebilir ve demokratik bir yaşam ortamı oluşturmak için her adımı destekliyorum. Dünyadaki benzerlerinin çok daha ötesinde, sadece ülkemizde değil tüm dünyada örnek olacak bir yarımada oluşturulması için doğunun ve batının en güzel değerlerinin harmanlanarak her çağdaş insanın yaşamak isteyeceği bir ortam meydana getirilmesini istiyorum.

  İnisiyatifin her daim süregen olabilmesi ve çeşitli fikirlerden beslenebilmesi için de, fikir ve önerilerin ilerleyen dönemlerde de verilebilmesini sağlayıcı bilgi ve beklenti paylaşım imkanlarının oluşturulması yerinde olacaktır. Saygılarımla

 12. Yarımada Ortak Yaşam Platformu’nun eşitlikçi, özgürlükçü, paylaşımcı, adil, sürdürülebilir ekolojik bir yaşam için konferans düzenleyen Ortak Yaşam Derneğinin Kurucuları, bu eşsiz doğayla toplumun iç içe yaşam sürdürebilmeleri için yaptığınız bu çalışmaları canı gönülden destekliyor ve hepinizi tebrik ediyorum. Evrensel yaşam bilincini oluşturmak için yaptığınız bu projenin sadece Yarımada olarak kalmaması, tüm dünyada ekolojik yasam icin harekete geçilmesi tek arzumdur…

  SEVGİLER.

 13. Nilgün Aytaman

  Her ortamsallığın temelinde bir örnek yatmaktadır.

  Dünya yaşamının içerisinde yer alan dünya sakinlerinin en ergin olanı insanın kendisine ait olan vasıflara kavuşabilmesi için böyle örneklemelere ihtiyacı olduğu çok açık. Devreye aldığınız bu tatbikat evrensel bir görev niteliğini taşıyor. İnanıyorum ki bir küçük yarımadadan başlatılan, tamlayıcı, birleştirici, kaynaşma/kaynaştırma prensibine uygun olan, bütünsel birlik kapsamındaki bu çekirdek çalışmalarınız ile ekilen tohumlar, yarımada sakinlerinden başlamak üzere tüm dünya insanlığını çekirdek dünyanın değişim dönüşüm programına uygun olarak evrenselliğe taşıyacak ve evrenselliği yarımadanın bağrından filizlendirecektir. Yolunuz açık olsun.

  Sevgide kalın,

 14. Bütün güzel oluşumlar, büyük başarılar iyi niyetlerle başlar. Sizleri bu işe niyet edip başladığınız için gönülden kutluyorum. Çervemizi her türlü güzelliğin yaşandığı birlik beraberlikle her sorunun üstesinden gelindiği biryer haline getirmek bizlerin elinde. Orayı yeryüzünde cennete dönüştürmek ve bunu oradaki bitki, hayvan, insan tüm canlılarla paylaşmak ne yüce bir görev. Sizleri kutluyor, bunun ülkemizin ve dünyamızın her köşesinde yaşanmasını ve birlik ruhuyla dünyamızın şu anda yaşadığı tüm kirliliklerden arınarak dönüşüme uğramasını diliyorum. Sevgilerimle.

 15. 2006 yılında çıkartılan tohumculuk kanunu ile yerel ve doğal köylü tohumlarının satışı yasaklanmış bu yasağa ilk tepkiyi İzmir bölgesi; “yerel tohum takas festivali düzenleyerek” öncülük etmiş ve bu olay tüm Tükiye’ye yayılmıştı. Şimdi ise böyle; ortak yaşam platformu oluşturularak, doğal yaşamla desteklenip asli orijinal yaşama dönüş hareketini sevinçle canı gönülden destekliyorum.

 16. Merhabalar…
  Bu oluşum için etkinlikte bulunan sizleri kutluyorum…
  Bu aktifliğin gelişerek yarımadada can bulması ve büyümesi gerekiyor,
  Güzelbahçe yarımada nın ekolojik olarak temiz başlangıcı olan sınır sayılır…
  Bende oradanım…
  Biliyoruz ki yarın bir etkinlik var…Olabilir yoğunluk çok doğaldır
  Yarınki etkinlikten sonra yorumları serbest bırakın ki
  size de evrenden dönüş olsun…
  Evrenden dönüş olursa, insanlar dan da size dönüş olur,
  Yaptığınız etkinliğin derecesi ve liyakati artar…
  Sevgiler…
  Tevfik Fikret

 17. Nasıl bir yarimada istiyoruz,Etkinliğinin Tüm giriş imcilerini kutlarım.Yarım ada ortak yasam platformu Ekolojik yaşam Buluşması Dünya mizinda. Ortak yasam platformu olduğu hassasiyetini gündeme taşıyacağı ve bu anlamda Örnekseme olarakta geniş bir kitleyi uyandiracagi kanısını olguladim.Birlikten güç doğar Başarılı olmasını çok çok isterim.
  Sevgiler Saygılar.

 18. Kendi varlıklarının farkına varmak ve vardırmak yolunda yapılan bu projenin sahiplerine ve sahiplenilmesi ve paydaşlarına teşekkürler.Atılan adımlar daima yerini bulur,global olma adına örnek teşkil etsin,iyi çalışmalar…

 19. Ne güzel bir çalışma, ne kadar pozitif bir yayılım. Birçoklarına örnek olmasını dilerim. İnşallah başarılı bir girişim olacak. Gerek ülkemizin gerek dünyamızın burada yapılmaya çalışılan gibi yapıcı, yaratıcı, onarıcı, destekleyici aktivitelere ihtiyacı var. Hepimize hayırlı olsun!

 20. Dünyaya umut olan ne güzel düşünce ve faaliyetler. Cennetimiz olan İzmir’e çok yakışacak.. Aranıza katılıp size destek vermekten onur duyarız. Çalışmalarınızda daima başarılar diler hayırlı olmasını temenni ederim. En içten samimiyetimle Sevgiler..

 21. Sürdürülebilir yaşam; Ortak yaşam.
  Ana tema bu olsa gerek. Sizlerin bilinçleri ortak bir kimlik altında yer gök deniz her yer ve her şeyin yine o olduğu ve yine ondan olduğu bilincine vakıf hiç değilse içsel bir yaklaşımla hareket eden ancak bunun adının koyulmadığı içten gelen bir hareket başlatmışsınız.
  Hareketinizin kökeninde her şey olduğu gibi gibi bugün dünyamızı global olarak ele alan evrensel nitelikli düşünen ve davranan, sorumluluğu tüm hücrelerinde taşıyan bir yapıda davranmak gereğini yaşamak yaşatmak ve harekete geçirmek gerekli. Bu gün evet bugün bu güzelim doğaya sahip bu yarım ada. Ancak böyle başlıyor ve ilerliyor ve ilerlesin isteriz bu kürenin her cm2 ait olarak bir sorumluluk bilincini. Demiyor mu Mevlana Celalettin Rumi; Ben taştım öldüm oldum bir bitki, bitkiydim öldüm oldum bir hayvan, hayvandım öldüm oldum bir insan. Ve evrensel insanlık ilkelerine uygun bir insan olarak doğacağım ve bir yıldız gibi doğum ve ölüm üzerine parlayacağım. Mevlana’nın da dediği gibi her şeyden gelip her şeye döndürülüyoruz. Kim diyebilir ki doğaya bitkiye ve hayvana sahip çıkmayacağız diye. Çözümleri üretmek ve geliştirmek ve bu anlamda bir eylemle bir araya gelip çalışmalar yapmak ancak evrimini evrensel insanlık niteliklerine taşıyanların yapması ve yapabileceği olgular olduğuna inanıyorum. Faaliyetlerinizi gönülden destekliyorum. Bu uğurda başarılarınız daim olsun tüm var edilenler adına.

 22. Hemen hemen içine doğup büyüdüğüm örnek ”Ortak Yaşam”. Çok arzu etmesem de yıllardır insanın kendi eliyle kurduğu ve dejenere ettiği doğal olmayan sistemin içinde doğal yaşamaya debelenip durdum. Hep özlemini çektim çocukluğumun ve çocuksuluğumun hayat bulduğu yaşam ortamlarının…Bu gün bunun bir avuç güzel insan eliyle yeniden oluşturulmaya başlamasını sevinç ve heyecanla karşılıyorum. En yakın zamanda bizzat yapanlardan olmayı diliyor, sizleri tüm kalbimle kutluyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*