yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
9 Nisan 2020 Perşembe
SON HABERLER
URLA’YA BAHAR GELDİ!

URLA’YA BAHAR GELDİ!

Urla Mart Dokuzu Ot Bayramı coşkuyla kutlandı.

Urla Doğal Sofra, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Urla Folklör ve Turizm Derneği ve Özbek Köyü işbirliği ile her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve iki gün sürecek olan “Urla Mart Dokuzu Ot Bayramı coşkuyla kutlandı.

“Yabani ot ve çiçeklerle yapılan sarmalar” temalı Ot Bayramı Atatürk Kültür Merkezi önünden Malgaca Pazarı’na kadar süren kortej yürüyüşü ile başladı. Malgaca Pazarı’nda ise halk oyunları gösterileri ve konuşmaların ardından program mutfak atölyesi ile devam etti.

Malgaca Pazarı, Sanat Sokağı, Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı ve Özbek Köyü’nde ise çeşitli atölyeler gerçekleştirildi ve  çeşitli ot yemekleri yapıldı.

Mevsimin bahara dönmeye, doğanın uyanmaya, toprağın da bizlere hediyelerini sunmaya başladığı bu güzel günü ne mutlu ki bizlere coşkuyla kutladık diyerek konuşmasına başlayan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar; “ Çok şanslıyız ki İzmir’de yaşıyoruz. Ve çok daha fazla şanlısıyız ki eşsiz coğrafyasıyla beslendiğimiz Urla yarımadasında hayat buluyoruz. Yıllardır dilimizden düşürmedik, bereketine şükrettik ve en önemlisi de dedelerden miras bu toprakları, sahip olduğumuz bu muhteşem yaşam döngüsünü koruyup kollamaya çalıştık. Urla rengarenk bir mozaik. Boşnağı, Arnavut’u, Lazı, Giritlisi, yerlisi daha birçok kültürüyle mutfağı çok zengin bir kent. Gastronomi turizmi kaçınılmaz oldu bu durumda” ifadelerini kullandı.

Urla Kaymakamı Önder Can ise; “Bugün Urlamızda Baharın gelişi olarak nitelendirilen Ot Bayramımızı coşkuyla kutladık. Urlamız son yıllarda yıldızı parlayan bir kentimiz. Ben Urla’ya emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bayram havasında kutlayacağımız bir festival olsun” şeklinde konuştu.

Ot Bayramı Özbek Köyünde de kutlandı

“Mart Dokuzu Urla Ot Bayramı” 2.gününde Özbek Köyü’nden misafirlerine merhaba dedi. Dün açılışı ve kortej yürüyüşü gerçekleşen Ot Bayramı bugün sabah erken saatlerde Özbek Köyü’nde ot toplama etkinliği ile başladı. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’da ot toplama alanına gelerek vatandaşlarla ot topladı.

Özbek Köyü Muhtarı Işık Erdoğan’da Ot Bayramı ile Özbek Köyü’ne misafir akının olduğunu vurgulayarak, “Hem Köyümüz kazanıyor hemde unutulmuş değerlerimize sahip çıkıyoruz. Daha nicelerini en güzel şekilde kutlamak dileğiyle herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.