yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
3 Haziran 2020 Çarşamba
SON HABERLER
Urla’nın Düşü Gerçekleşiyor, İlk Kez Zeytin Hasat Festivali Yapılacak, Hazırlıklar Hızlandı

Urla’nın Düşü Gerçekleşiyor, İlk Kez Zeytin Hasat Festivali Yapılacak, Hazırlıklar Hızlandı

Urla’nın Düşü Gerçekleşiyor, İlk Kez Zeytin Hasat Festivali Yapılacak

Festival , 30 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında 3 gün sürecek..

URLA TARZI GELİŞTİRİLECEK

‘’Dededen toruna’’ 1. Urla Zeytin Hasat Festivali, çocukların ön plana çıkartılarak yapılması sağlanacak. Festival günü, sabun yapım atölyesi kurularak Urlalılara eski günler hatırlatılacak. Urla’nın marifetli köylüleri, Urla’nın meşhur yemeklerini kendi usullerine göre yapılarak yarışacaklar. Engelli vatandaşlarımızın da içinde olacağı etkinlerin düzenleneceği festival sayesinde Urla tarzı zeytinyağı geliştirilerek zeytinyağı kalitesinin arttırılması hedefleniyor.

Festivalin amacının, son yıllarda dikkatleri üzerine çeken Urla’yı daha çok tanıtmak olduğunu söyleyen Sibel Uyar, bu festivallerle çiftçi desteklenerek hem Urla’mız kazanacak hem kırsal kalkınma sağlanacak hem de çiftçimizin geliri artacak dedi. Uyar, hem ulusal hem yöresel anlamda akılda kalacak bir şey yapılması gerektiğini de söyledi.

Tarihte bilinen ilk zeytinyağı fabrikası olan “Klazomenai Zeytinyağı İşliği”nin Urla’da olması festivale ayrı bir anlam katacak.

Hazırlıklar Hızlandı

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın öncülüğünde gerçekleşen toplantıya,Büyük şehir belediyesindende yetkililerin yanaşırsa, İ.B.B Tarımsal Hizmetler Daire Başkan Vekili Ertuğrul Tugay, İ.B.B Tarımsal Hizmetler İdari İşler Şefi Gülendam Basmacı, İYTE Yarımada Turizm Koordinatörü Koray Velibeyoğlu, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Yönetimi Öğretim Görevlisi Ümmühan Tibet, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Köstem, Klozomenai Zeytinyağı İşliği Sorumlusu Ertan İplikçi, Ayerya Organik Ürünler Urtad Pelin Balcıoğlu, Yüksek Kimya Mühendisi Meltem Düzbastılar, Zeytin Araştırma Enstitüsü Şahnur Irmak, Kazı Başkan Yardımcısı Elif Koparal, Ziraat Odası Urla Şube Başkanı Nurettin Kılınç katıldı.
kaynak:haberler.com

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*