yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
9 Ağustos 2020 Pazar
SON HABERLER
Urla’nın değerlerinden  Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı’nın restorasyonu

Urla’nın değerlerinden Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı’nın restorasyonu

Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı’nın restorasyonu başladı

Yavuz Sultan Selim’in sadrazamı Hersekzade Ahmet Paşa tarafından 15’nci yüzyılın sonunda inşa edilmiş Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı’nın restorasyon çalışmalarının başlangıç ve tanıtım töreni Urla’da gerçekleştirildi. Hamamın inşa edildiği döneme ait kıyafetlerle konukları karşılayan gençler törene ayrı bir güzellik kattılar.

Urla Belediyesi’nin girişimleriyle yeniden hayata kazandırılacak olan Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı’nın yıllardır atıl durumda kaldığını belirten Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu “Tarihi zenginliği ve tarihi değeri çok büyük olan bu yapıyı halkımızın hizmetine sunmak ve artık ülkenin çok az yerinde kalmış olan bu şekildeki tarihi bir hamamı çalıştırmak, turizm açısından da değerlendirmekten çok büyük bir onur ve gurur duyuyorum” dedi. On beş yıldır belediye olarak kendilerini ispatladıklarını ve Urla’nın bu on beş yılda büyük bir değişim yaşadığını vurgulayan Karaosmanoğlu, Urla’yı rahat ve huzuru bozulmadan, her gün yeni başarılar ekleyerek daha güzel, daha yaşanır, herkesin gelip görmek istediği ve burada yaşamak istediği daha güzel bir belde haline getirdiklerini söyledi. Yarımada’nın on sene içinde dünya çapında ünlü bir yer olacağını ve bu güzel Yarımada’nın merkezinde olan Urla’nın da Yarımada’nın gözbebeği olacağını belirten Karaosmanoğlu şöyle devam etti: “Hiçbir zaman gelip geçici projelere itibar etmedik. Yavaş yavaş akılcı projelerle Urla’nın zaman içerisinde gerekli yeri alması için çaba sarfettik. Ve yaptığımız akılcı yatırımlar ve yapılarla Urlamız’ı herkesin beğeneceği pozisyona getireceğiz”.image

Başkan Karaosmanoğlu, projenin hazırlanmasında emeği geçen Nur Kocasoy Bağcı, Orhan Arar ve Tahsin Başaran’a teşekkür belgesi verdi. Korunması gerekli mimari yapı olarak tescili ve özel işçilik isteyen, itinalı bir çalışma sürecinden geçecek olan Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı’nın restoresi 2014 yılı sonunda tamamlanarak hizmete girecek.

Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu’nu restorasyonu başlatan ilk taşı koyması ile çalışmalar başladı.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*