yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
29 Mayıs 2020 Cuma
SON HABERLER

Urla’nın Bağcılık Şarapçılık Tarihi 9bin yıl geriye gidilerek İrdelendi

Urla’nın Bağcılık Şarapçılık Tarihi 9bin yıl geriye gidilerek İrdelendi

Urla Bağbozumu Şenlikleri’nin üçüncü günü Urla Bağcılık ve Şarapçılık konulu panel ile başladı.

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Hatice Kalkan Yıldırım şöyle konuştu: ” Şarap insanlığın en eski kültür ürünlerinden biridir. Kültür parametresidir. Toplumların ekonomik sosyal göstergelerini içerir. Bir ülkede üretilen ve tüketilen şarap bir çok şeyi anlatır. Şarabın sadece kültürel değil sağlık tarihçesi de var. Eski medeniyetlere dayanan şarabın büyük bir kısmı sudan oluşmakta ve mineraller bakımında da oldukça zengin bir içki. Sağlıklı şarap tüketimi için kadınlar bir ya da iki kadeh, erkekler için ise üç kadeh şarap tüketimi ölçülü olarak kabul ediliyor. Doz aşırı olursa vücudumuzda bulunan serbest radikalleri tutmak yerine yeni radikaller yaratıyor. Şarabın yararlarını sayamayacağımız kadar çok fakat yararlarından bazıları şöyle; yavaş yemek yeme alışkanlığı kazandırıyor, stresi koruma etkisi ile rahatlamayı sağlıyor, böbrek taşları oluşumu engelliyor, cildi güzelleştiriyor.”

URLA KARASI İLE MARKALAŞACAĞIZ

Eray Gürler ise yaptığı konuşmada ” Kaybolmaya yüz tutmuş Urla Karası üzümüne yapılan ve yapılacak olan yüksek kalitede şaraplar ileride bölgemizin markalaşması adına çok önemli rol oynayacaktır. Bağlar, yüksek kalitede üzümler, tarihi doku ve gastronomiyel alt yapıyı tamamladığımız anda bir dünya markası olmamak imkansız. Urla’nın önünde hiç bir engel görmüyorum Urlalılar’ın bu konuda cesaretli olmasını temenni ediyorum” sözlerine değindi. 17’nci seneye girdiğini söyleyen son panelist Can Ortabaş ” Bu hayali anlatabilmek için çok uğraştım. Topraklarımız zengin diyoruz fakat neye göre zenginlik? Şarap fakir toprak sever. Fakir toprağın zengin bitkisidir. Binlerce yıldır burada şarap üretiliyormuş. Yeşili koruyarak ve katma değer yaratılarak buraların yaşaması gerekiyor. Urla Karası Akdeniz’in başka bir karasıyla belki de Türkiye’nin en büyük madalyalarından birini getirdi” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Hakkında Yasemin Tutal

5 yorum

  1. Hic ben olmadan festival. Olurmuymus,yokluğum fırsat bilinmiş belli ki..

  2. Deniz Barbaros ŞARMAN

    Gerçekten sizi gözlerimiz aradı, yarımada. org ta program ve tarihler yayınlanmıştı ama gözünüzden kaçmış olabilir.. Keşke telefon açsaydım;( sıcaktan ve teleştan düşünemedim.. Üzgünüm..

  3. Ayşegül Güzel : urla deyince akla şarap zeytin zeytinyağı gelmeli sanki

  4. NUR İLTER : Sayenizde Urla haberlerini aliyoruz,tsk

  5. Zerrin Erdoğan : teşekkürler Deniz hn.cım…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*