yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
10 Nisan 2020 Cuma
SON HABERLER
Urlalı Anaksagoras, Halk sevdi!

Urlalı Anaksagoras, Halk sevdi!

Heykel Mayıs ayında Belediyenin gösterdiği yere törenle konuldu. Başkan ve Kaymakam ayni gün mini parkta olsa daha iyi olacağını söylediler. Başkan tahta veya taşa yazılan bir  bilgi tabelasının daha uygun olcağını söyledi.  Güvenlik kameraları da olduğundan orada daha güvenli bir yerde olacağında herkes hemfikir idi.

Kısa süre sonra elindeki küre (ay veya dünya) çalındı.

Heykel sonra Ekim ayında heykeltraş Tülay Çelikel’in Başkana yolladığı resimdeki mini parktaki yerine nakledildi.Heykeltraş tarafından tamamen elden geçirildi. Orada elindeki ay tekrar çalındı. Mini parktaki Kameraların kayıtlarının tutulmadığı anlaşıldı.

Birkaç gün sonra da mini parkta başka bir yere nakledildi. İlk konulduğu yerdeki tabela ve bank söküldü. Son nakilde heykel epeyce hırpalandı. Heykeli Urla’ya armağan edenler heykeltraş ile konuştular ve en azından giysisindeki çiziklerin onarılmasını heykeltraştan rica ettiler.

Yanında şu an kim olduğunu gösteren bir table yok orijinal metin, Başkanın isteği üzerine İngilizceye de çevrildi. Herhalde Mayıs ayında kararlaştırılan yeni tabela Ekim ayında hala yapım aşamasında.

Bu arada heykel Urlalılar tarafından benimsendi. Elinde  küre yerine bir gün bir domat, bir gün bir elma, bir kitap birkaç smartie, cep telefonu ile resmedildi. Birgün kolunda bir nazar boncuğu vardı.

Bazen bir kaç saat içinde bu objeler kayboldular. Halk “Anaksiyi” sevdi. Belki de elinde küre olmaması ve  enginar festivalinde eline bir enginar konulması, bağ bozumunda bir salkım üzüm olması daha da anlamlı?

 

 

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.