yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
23 Ağustos 2019 Cuma
SON HABERLER

Urla’daki Uluslararası Festivalin Konusu bu yıl Mübadele idi

Urla Yağcılar Köyü Sokakları Sanat Koktu
4. Eski Ev Yeni Sanat Uluslararası Plastik Sanatlar Sempozyumu’nun final gecesi ve serginin açılışı Urla’nın Yağcılar Köyü’ndeki Urla Bağevi Butik Otel’de gerçekleşti. 25 sanatçının önderliğinde gerçekleşen sempozyumun final gecesi ve sergi açılışına Urla Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ ve sanatseverler katıldı.
Almanya, İtalya, İngiltere, Danimarka, İran ve Türkiye’den 25 sanatçının katıldığı sempozyumun konusu ise mübadele. 500 bin Türk ve 1 milyon Yunanlı mübadilin psikolojik ve ruhsal yönüne yoğunlaşan sanatçılar, değişik tekniklerde resim çalışmaları, mermer, metal ve heykel çalışmaları gerçekleştirdiler.
Koordinatörlüğünü Tuncer Topçu, Sema Akbay Sertkaya ve Reyhan Abacıoğlu’nun üstlendiği sempozyumun açılış konuşmasını Tuncer Topçu yaptı. Topçu; “Mübadeleyi anlatırken amacımız siyasetin siyasi yönüne dokunmak değil, o insanların yaşadığı zorlukları yansıtmaktı” dedi.
Reyhan Abacıoğlu; “Göçe zorlanan şehirlerini bırakıp giden insanların duygu durumundan yola çıkarak her sanatçı kendi yorumunu kattı. Her yıl evrensel bir konuyu ele alıp yorumluyoruz” açıklamasında bulundu.image
Urla Bağevi Butik Otel’in sahibi Serhat Akkaya; “Yağcılar Köyü Selanik göçmenlerinin olduğu mübadele köyü. Biz de sanki ufak bir mübadil gibi buradayız. Global dünya bizi yerellikten uzaklaştırıyor. Yerelliğe çok önem veriyorum ve o yüzden burada yaşıyorum”

Hakkında Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*