yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Ağustos 2020 Salı
SON HABERLER

“Urla’daki Fay Hareketliliği İzlenmeye Değerdir”

Bu sabah saat 06: 47’de Akdenizismiyle anılan Girit Adası’nın güneyinde bulunan denizde 40.4 km derinlikte 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Akdeniz’de meydana gelen depremle ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Atilla Uluğ’dan açıklama geldi. Uluğ, söz konusu bölgede depremlerin sürekli yaşandığını belirterek; “Akdeniz ile birlikte Afrikakıtasının Ege ve Anadolu plakalarının altına daldığı, dalma-batma zonu dediğimiz iki yaydan biri olan Girit yayı diye anılan bu deprem bölgelerinde sürekli deprem hareketliliği yaşanıyor. Zira Afrikaplakası Ege plakası altına yılda yarım santimetreden fazla bir hızla dalmaktadır ve bu hareketler devam ettiği sürece böyle depremler meydana gelecektir. Bunun dışındaEge’de, bazı yerlerde münferit küçük depremler de meydana gelmiştir. Bu sabah saat 08: 00’de Yunan takım adalarında, Sifnos Adası civarında 4.0 büyüklüğünde bir deprem de olmuştur” dedi.

Depremlerin olağan olaylar olduğunu dile getiren Prof. Uluğ, halkı telaş yapmamaları konusunda uyararak; bu depremlerin Türkiye için tehlike oluşturmadığına dikkat çekti. Uluğ; “Sisam Adası’nın kuzeyinde ve Urla’nın güneyinde meydana gelen son depremler ülkemiz açısından daha ilgi çekicidir, bunların devamı izlenmelidir” uyarısında bulundu.

IHA

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*