yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
10 Nisan 2020 Cuma
SON HABERLER

Urla’da yapılan ot festivali, yörenin gastronomi turizmine aday olmasına katkı sağlıyor

Urla’da yapılan ot festivali, yörenin gastronomi turizmine aday olmasına katkı sağlıyor IMG_4825

BU yıl 7’ncisi Urla Ot Festivali nedeniyle binlerce kişi Özbek Köyü’ne akın etti. “Ot tanıma Yarışması” için ot toplayan vatandaşlara, tarlalarda keyifli anlar geçirdi. Festivalde deniz ürünleriyle yapılan ot yemekleri tanıtıldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Doğal Sofra Urla Gönüllüleri’nin işbirliği ile düzenlenen Geleneksel Urla “Mart Dokuzu Ot Festivali”nin 7’incisi iki günlük yoğun etkinlikle ot yemeklerinin memleketi Urla’da gerçekleşti. Geleneksel beslenmeyi ve yöresel değerleri yaşatmak amacıyla Urla’nın Özbek Köyü’nde gerçekleştirilen festivale Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, meclis üyeleri, Urla Gönüllüleri Temsilcisi Bilge Bengisu Öğünlü, Özbek Muhtarı Işıl Erdoğan ve Türkiye’nin dört bir tarafından binlerce kişi katıldı. Bu yıl 7’nci kez düzenlenen festivalde, Özbek köyü kadınları ve bölgesel otlar üzerinde uzman kişilerin rehberlik ettiği “Otları Tanıma” sloganı ile katılımcılara otlar tanıtılarak doğaseverler ile birlikte Ege Otları toplandı.

HEDEF GASTRONOMİ TURİZMİ

Yapılan açıklamalarda, 2 gün süren ot festivalini 28- 30 Nisan arasında yapılacak ve 1 milyon kişinin yöreye gelmesinin hedeflendiği 3. Uluslararası Urla Enginar Festivali’nin izleyeceğini söylendi. Yarımada bölgesinin giderek gelişen tarımsal kapasitesi vurgulandı. Verilen basın bülteni şöyle devam etti:
“Ne mutlu ki bizlere ninelerimizden kalan zengin bir mutfak kültürümüz var. Tabi bunda mübadelelerin etkisi de oldukça büyüktür. Giritlisi, Arnavutu, Boşnağı, Pomağı her biri ayrı lezzet katmış bu kültüre. Yaptığımız tüm bu festivaller işte bu noktada daha büyük bir anlam kazanıyor. Ninelerimizden kalan bu mirası koruyup gelecek nesle aktarırken, Urla’nın bir gastronomi kenti olarak da varlığını gözler önüne seriyor. Urla’da yalnızca deniz, tarih, kültür turizmi yaşanmıyor. Urla artık gastronomi turizmiyle de katma değer kazanıyor. Çiftçimiz, üreticimiz, kadınlarımız, esnafımız kazanıyor, Urla’mızın yüzü gülüyor.”

Kaynaklar: İZMİR, (DHA), yarımada.org muhabirleri

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.