yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
6 Haziran 2020 Cumartesi
SON HABERLER

Urla’da Türkiye’nin İlk ve Tek İklimlendirme Laboratuvarının temeli atılacak

Urla’da Türkiye’nin İlk ve Tek İklimlendirme Laboratuvarının temeli atılacak

İzmir’in önde gelen soğutma sanayicilerinin üyesi olduğu Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESSİAD) öncülüğünde, Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise sayılı olacak iklimlendirme endüstrisi laboratuvarı İzmir’de kuruluyor.

İzmir’in önde gelen soğutma sanayicilerinin üyesi olduğu Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESSİAD) öncülüğünde, Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise sayılı olacak iklimlendirme endüstrisi laboratuvarı İzmir’de kuruluyor. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), tarafından İzmir’de kümelenme potansiyeli en gelişmiş sektör olarak belirlenen Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Cihazları Sektörü, Urla’da kısa zaman içinde gerçekleştirilecek temel atma töreninin ardından kavuşacağı laboratuvar ile artık test için ürünlerini yurtdışına göndermek zorunda kalmayacak. Bu sayede milyonlarca Euro ülkemizde kalırken, laboratuvar ile kendini daha da geliştirecek olan sektör firmaları katma değerlerini artırarak Türkiye’ye daha çok döviz kazandıracak.

Sektörünün gelişimi için 24 yıldır birçok projeye imza atan derneklerinin, Türkiye’de ilk ve tek olacak iklimlendirme test laboratuvarının kurulmasına da öncülük ettiğini belirten ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kayacan, laboratuvarın temelini kısa sürede Urla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Teknopark’ında atacaklarını söyledi.

İZKA DESTEĞİ

EHIS LAB Uluslararası Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı ismiyle hizmet verecek tesisin sektörün ulusal ve uluslararası pazarlarda daha da büyümesi, istihdam seviyesinin arttırılması, rekabet gücünün ve yenilikçilik kapasitesinin geliştirmesine katkı sağlayacağını açıklayan Kayacan, “ESSİAD tarafından hazırlanan laboratuvar projesi İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteğe değer bulunmuştur. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Ege Üniversitesi (EÜ) ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE)’nün proje ortaklığı ile gerçekleştirilen projenin proje yürütücülüğünü biz yapıyoruz. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün İZTEKGEB Teknopark alanı içerisinde kurulacak olan Laboratuvar’da fan coil, klima santrali, soğuk oda cihazı, split klima, soğuk ve donuk vitrin, teşhir reyon ve dolapları test edilebilecek; kapasite, performans, elektriksel güvenlik ve akustik testlerin yanı sıra yerinde Test ve Ölçüm Hizmetleri, Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri de verilecek” diye konuştu.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*