yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
6 Haziran 2020 Cumartesi
SON HABERLER
Urla’da Tasavvuf  Gecesi, “Beni bir ben bilirim, bir de yaradan. Bana bir ben lazımım bir de anlayan”  diyen Hz.Mevlana anıldı

Urla’da Tasavvuf Gecesi, “Beni bir ben bilirim, bir de yaradan. Bana bir ben lazımım bir de anlayan” diyen Hz.Mevlana anıldı

Urla’da Tasavvuf Gecesi, “Beni bir ben bilirim, bir de yaradan. Bana bir ben lazımım bir de anlayan” diyen Hz.Mevlana anıldı

“Herkesin, kendisine ayna olacak yoldaşını bulması” dilekleri ifade edildi. Tıpkı Mevlana’nın Şems’i bulduğu gibi..

Urla Belediyesi ve Urla Kent Konseyi, Mevlana Celaleddin Rumi’yi anmak için yapılan Şeb-i Arus Törenleri dolayısı ile “Tasavvuf ve İnsan Paneli” ve “Tasavvuf Müziği Dinletisi” düzenledi.

“Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” diyen Mevlana’nın Sevgilisine kavuşma gecesi yani Rumi’nin ölüm yıldönümü olan 17 Aralık tarihine denk gelen haftalarda, Türkiye’nin dört bir yanında yapılan Şeb-i Arus törenleri Urla’da da unutulmadı.

Urla Belediyesi ve Urla Kent Konseyi işbirliği ile Türk kültürünün yapı taşı Mevlana Celaleddin Rumi’yi anmak, anlamak için yapılan “Tasavvuf ve İnsan” konulu panel ve tasavvuf müziği dinletisi Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İlçe Emniyet Müdürü Oğuzhan Şahin, CHP 22. Dönem İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları’nın bulunduğu etkinliğe her kesimden gönül yoldaşları katıldı.

Moderatörlüğünü Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır’ın yaptığı panelin konuşmacıları; Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi akademisyenlerinden; Doç. Dr. Bekir Zakir Çoban, Prof. Dr. Mehmet Demirci ve Prof. Dr. Himmet Konur’du.

Allah’a ulaşma yollarının konuşulduğu panelde “Dinler ve Mistisizm”, “Tasavvufta İnsan”, “Urla’da bir Tasavvuf Yolcusu: Neyzen Tevfik” konu başlıklarıydı.

“HERKESİN, KENDİSİNE AYNA OLACAK YOLDAŞINI BULMASINI DİLİYORUM”
“Mana âleminde yoğrulup, hiçlik mertebesine kavuşmayı niyet eden misafirler hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan; Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar panelin teması olan tasavvufu şöyle anlattı: Yüzyıllardır süregelen bu düzenin kısırdöngüsü içinde var olmaya çalışıyoruz. Var olma mücadelemizin yanı sıra bir de kendi içimizde çıktığımız bir yolculuk var. Yaratıcının sonsuzluğunda kendimizi idrak etmeye çalıştığımız bir yolculuk bu. Sahip olduğumuz her özellik ve sıfatta dengelenmeye çalıştığımız kutsal bir yolculuk, bizi hiçlik mertebesine ulaştıran…”
Konuşmasında Hz. Mevlana’nın “Beni bir ben bilirim, bir de yaradan. Bana bir ben lazımım bir de anlayan” sözlerine yer veren Başkan Uyar; gecenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Herkesin, kendisine ayna olacak yoldaşını bulmasını diliyorum” dedi.
Etkinliğin ikinci bölümünde ise ney, ritim, kanun üstatlarının müzikleri eşliğinde solist Türkan Uymaz’ın “Tasavvuf Müziği Dinletisi” geceye katılanları huşu içinde bir yolculuğa çıkardı.
A.A

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*