yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
6 Haziran 2020 Cumartesi
SON HABERLER

Urla’da Osmanlı’dan Kalma Asırlık Gelenek

Urla’da Osmanlı’dan Kalma Asırlık Gelenek

Urla’da Osmanlı döneminden bu yana uygulanan “Askıda Ekmek” projesiyle, ihtiyaç sahiplerine ulaşılması hedefleniyor.

Urla’da sıcak dayanışma; “Askıda Ekmek”
Urla’ya iyilikle dokunmak isteyen bir grup Urla sevdalısının ilçenin güzelleşip, gelişmesi amacıyla kurduğu Urla Gelişim Platformu, hayata geçirdikleri projeler ile 8 aydır çalışmalarını sürdürüyor.
Platform, Osmanlı döneminden bu yana uygulanan“Askıda Ekmek” projesiyle ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı hedefliyor. Urla Belediyesi’nin de desteklediği projeye;Konal, Köprübaşı, Babacan, Dostlar ve İskele Fırını destek veriyor. Toplumsal dayanışmayı arttıran bu proje ile yardımsever vatandaşlar kimliklerini belli etmeden bir evin sofrasına katkıda bulunuyorlar.
Yüzyıllardır süre gelen Osmanlı’nın yardımlaşma geleneği olan “Askıda Ekmek” projesini destekleyen fırınlardan ekmek alan kişiler, ihtiyacından fazla ekmek parası ödeyerek maddi durumu olmayan kişilere parası ödenmiş olan ekmeklerden almalarını sağlıyor. Fırınlara asılan tahta tabela ise askıda kaç ekmek olduğunu gösteriyor.
“URLA HALKININ BU PROJEYE DESTEK VERMESİNİ
VE HERKESİN BU PROJEDEN YARARLANMASINI İSTİYORUZ”

Urla Gelişim Platformu Başkanı Kemal Ergün “Askıda Ekmek” projesiyle yaklaşık olarak günde 200-250 ekmeğin ihtiyaç sahiplerine ulaştığını belirtti. “ Urla Gelişim Platformu üyeleriyle her hafta toplantı yaptıklarını söyleyen Ergün, toplantılarda siyaset değil, sadece Urla’yı konuştuklarını vurguladı.
Platformun üyesi olan Berrin Gürsoy İplikçi’nin sunduğu “Askıda Ekmek” projesini hayata geçiren Urla Gelişim Platformu, Urla halkının bu projeye destek vermesini ve herkesin bu projeden yararlanmasını istiyor.

Hakkında Yasemin Tutal

Bir yorum

  1. http://www.yarimada.org/3755.html Bu konuda bakınız Saim Uysal’ın yazısı Sadaka taşı sanki askıdan da daha zarif bir yaklaşım çünkü kimin koyduğu kimin aldığı belli değil de… bugün acaba uygulanabilir mi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*