yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
26 Mayıs 2020 Salı
SON HABERLER
Urla’da Konservatuvar-Uğur Karatop

Urla’da Konservatuvar-Uğur Karatop

Geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri art arda 2 gün boyunca Atatürk Kültür Merkezi salonlarında Sayın Sedat Şenoğlu danışmanlığında yapılan toplantılarda Konservatuar kuruluşu ile ilgili yeni gelişmeleri dinledik, kayıtlar gerçekleştirildi. Hem bu gelişmeleri duyurmak hem de konu hakkında aldığım yeni bilgilere göre kendi görüşlerime yer vermek istiyorum.

Öncelikle, ben böyle bir konuya Urla’da yer verdiği, düşündüğü ve uyguladığı için Belediye Başkanı Sayın Sibel Uyar’a teşekkür ediyorum. Kaymakam Sayın Murat Safa Demiryürek ile birlikte güç birliği yaparak Urla’yı bilim, sanat ve spor alanlarında ileri götürmek isteyen Başkan bu konularda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Daha önce bu konunun finansmanının nasıl karşılanacağı, nerede eğitimlerin verileceği, eğitmenlerin nereden nasıl temin edileceği, hangi dalların ele alınacağı, Urla’da yaşayan ve gerek dünya çapında haklı bir yer edinen Hakan Aysev, Mahmut Bilki, Nalân Altınörs, Çetin Sarıoğlu gibi sanatçılardan yararlanıp yaralanılmayacağı, eğer yararlanılacaksa, bu konuda kendileri ile temasa geçilip geçilmediği gibi sorular sormuştum. Hafta sonu yapılan toplantılarda bu soruların yanıtlarını aldığım gibi, bu konunun hızlı, pratik ve kararlı bir şekilde ele alındığını görmekten çok büyük mutluluk duydum.

Ne yapılmış derken, eğitmen kadrosu oluşturulmaya başlanmış. Müzik konusunda Sevil Şimşek ve Bora Yücel, dans konusunda Ece Şerbetman, tiyatro konusunda Oğulcan Şenoğlu eğitmen olarak kadroya alınmışlar. Ayrıca 1 eğitmen her hafta Çarşamba günleri metin yazarlığı konusunda eğitim verecekmiş. Yer konusu şimdilik Atatürk Kültür Merkezi ve Tansaş’ın arkasında yer alan ve daha önce Toprak Sahne Tiyatrosu’nun yararlandığı bina olarak çözümlenmiş. Çok kısa bir süre içinde şimdilik açıklanmayan ve tüm konuları bir araya getirecek başka bir yerin de hazırlıkları yapıldığı fısıldanıyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin her köşesinden piyano, keman sesi duydukları, bir başka köşesinde insanların bale yaptığı, öteki köşesinde tiyatro provalarının yapıldığı, atölyelerin cıvıl cıvıl gençlerle dolu olduğu ve tüm bunları içinde barındıran bir yerden bahsediyor Şenoğlu. Yerin neresi olduğunu tahmin ediyorum ama şimdilik bende kalsın, istiyorum ki uygun zaman geldiğinde bu işi yürütenlerce açıklansın. İlgilenen herkesi davet ediyor, cesaretlendiriyor. Özellikle çocukları ve gençleri bu çalışmaların içine mutlaka katmak gereğinden söz ediyor.

Programlar da bu haftadan itibaren şekillenmeye başladı. Fiili olarak eğitimler gelecek hafta sonundan itibaren başlayacak, gerek hafta içinde gerekse hafta sonunda durmaksızın devam edecek. İşin en güzel tarafı, hani merhum Barış Manço’nun kullandığı “7den 77ye” sloganı vardı ya, burada o bile aşılmış durumda. 2 yaşından itibaren çocuklarımız bu programlardan yararlanabilecek. Nereye kadar derseniz, sonu yok bunun; dolayısıyla slogan burada “2den sonsuza” şeklinde olacak. Dolayısıyla, bizler gibi genç yaşlılara da programlarda bolcana yer veriliyor.

Programların düzenlenmesi için hafta içi ve hafta sonu gibi ayrıntılarda talebe göre hareket edilecek olması da katılımcılar açısından çok güzel bir olanak. Ayrıca, katılımcıların malzemeler dışında herhangi bir ödemede bulunma yükümlülüklerinin olmaması, finansal nedenlerle katılamama engelini ortadan kaldırıyor.

Tüm bunların karşılığı ancak Urla’lıların bu konuya gösterecekleri ilgi ile ortaya çıkmalıdır diye düşünürken bunu somut olarak kayıtların yapıldığı hafta sonu toplantılarında her birlikte gördük. Yaklaşık 800’e yakın kişi Urla Belediye Konservatuarına şimdiden kaydolup adını yazdırdı. Şimdi eğitmenlerimiz harıl harıl çalışıp bunları tasnif ederek sınıfları oluşturmaya ve kaydolanlara programları hakkında geri bildirimde bulunmaya çalışıyorlar.

Urla’da yaşayan değerlerden faydalanılmasının düşünüldüğünü de vurgulayan Şenoğlu, böyle değerler varken ve bu insanlar yardımcı olmak isterlerken, onları dışlamanın doğru olmayacağını söylüyor. Somut olarak ise Mahmut Bilki ile görüşüldüğünü ve Türk Müziği’nde makam ve usul derslerinde kendisinden yararlanılacağını müjdeliyor. Ben elbette bunu yeterli bulmuyor ve özellikle Hakan Aysev’den de mutlaka yararlanılması gerektiğini düşünüyorum.

Sevgiyle, dostlukla…

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*