yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
29 Mayıs 2020 Cuma
SON HABERLER
Urla’da Gaziler İçin Tören

Urla’da Gaziler İçin Tören

Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik ve Mareşal unvanının verilişinin 94. Yıl Dönümü olan 19 Eylül 1921 “Gaziler Günü” dolayısıyla Urla’da tören düzenlendi.

Urla Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen anma törenine, Urla Kaymakam Vekili Resul Çelik, Urla Garnizon Komutanı Piyade Albay Sezgin Erdoğan, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Utku Salih Dinçer, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Urla Şubesi Başkanı Mustafa Büyüktarakçı, Urla Belediyesi Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Gazilerimiz ve Urla halkı katıldı.

Urla Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Urla Belediye Başkanlığı ve Türkiye Astsubaylar Derneği Urla Şubesi’nin çelenk sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Urla Kaymakam Vekili Resul Çelik’in Şeref Defterini imzalaması ile devam etti.

“GAZİLİK VERİLMİŞ BİR YEMİNİN TUTULDUĞUNUN İSPATIDIR”

Gazilik bir rütbedir, gazilik bir nişandır, gazilik verilmiş bir yeminin tutulduğunun ispatıdır diyerek günün anlam ve önemini belirten konuşmasına başlayan Zeytinalanı Gülter Osman Ponner Ortaokulu Türkçe öğretmeni Nurgül Ünlücömert; “Gazilik ünvanı bizim yüreklerimizde bir kahramanı tanımlar. Gazi bir kahramandır. Sıklıkla şehit haberlerinin geldiği bu günlerde ülkemiz zorlu bir sınavın içerisindedir. Elbette ki biliyoruz Şehitler ölmez! Ancak bir asker, bir polis öldüğünde bir oğul ölür, bir can ölür, bir baba, bir amca, bir ağabey, bir kardeş, bir yeğen, bir dayı, bir komşu, bir nişanlı, bir sevgili, bir eş ölür. Şehitlerimizin mekânı cennet lakin ya geride kalanların hali ne olacak. Bir gazi ailesine dönmüştür elbet ama ya sonrası ne olacak.

Yaşayan her gazinin Cumhuriyet’in en büyük gazisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan canlı temsilcisi olduğunu dile getiren Ünlücömert, bunu söylemekten hiçbir zaman çekinmeyeceğiz” dedi.

Tören, Urla Anadolu Lisesi ve Urla Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin şiirleri ile son buldu. katre

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*