yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
2 Haziran 2020 Salı
SON HABERLER

Urla’da Engellilerin Rahat yaşayabilecekleri Ortamlar İçin Çalışmalar Yapılıyor

“ENGELSİZ BİR URLA İÇİN” TOPLANILDI

1922 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Urla Belediyesi ve Urla Kent Konseyi Engelli Meclisi Urlalı engellilerin sorunlarının tespiti, imkanların tanıtımı ve daha yaşanır engelsiz bir Urla için Eski Tamirhane Binası’nda toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın yanı sıra Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cemil Erdemir, Belediye Başkan Danışmanı Prof. Dr. Belgin Hoşsu, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Özdemir, Belediye Meclis Üyesi Bülent Onat, Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır, CHP Urla İlçe Başkanlığı’na atanan kayyum heyeti Başkanı Seyfettin Şen, Urla Kent Konseyi Engelli Meclisi Yönetim Kurulu Üyeleri, S.S Girişimci Engelliler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Turhan, Sosyal Yardımlaşma Vakıf Müdürü Mehtap Boydak, SGK Urla Şube Memuru İlker Çandarlı, İşkur İl Müdürlüğü’nden Cengiz Özer, Urla Kızılay Şube Başkanı Nurgül Saltık, Seferihisar Müzik Eğitmenleri ve Müzisyenler Derneği Engelli Korosu Dernek Başkanı Gürkan Girgin Urlalı engelli, engelli yakınları ve destek vermek isteyen Urlalı duyarlı vatandaşlar katıldı.

Toplantının panelistliğini gerçekleştiren SGK Memuru İlker Çandarlı, İşkur İl Müdürlüğü’nden Cengiz Özer ve SGK Urla Şube Memuru İlker Çandarlı vatandaşları bilgilendirerek sorulara cevap verdiler.

Engellilerin yaşam standardının gelişmesine ve toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlayacak toplantının açılış konuşmasını Engelli Meclisi Asil Yönetme Kurulu Üyesi ve gazeteci Göksel Kayseri yaptı.

“DÜNYAYI GÜZELLEŞTİRMEK İSTİYORSAN ÖNCE KAPININ ÖNÜNDEN BAŞLA”

Kayseri; “Ben bir engelli yakınıyım. Kendisiyle gurur duyduğum downsendromlu 39 yaşındaki kardeşim Gökhan ile gurur duyuyorum. Bu nedenle siz değil biz diye hitap edeceğim. Her birimizin farklı farklı sorunları var. Bu birçok yerde aynı. Bizler her yerin sorununu çözemeyiz ancak “Dünyayı güzelleştirmek istiyorsan önce kapının önünden başla” mantığı ile Urla’mızı hepimiz için daha kolay yaşanır bir ilçe haline getirebiliriz” dedi.

İŞKUR HİZMET NOKTALARINA BAŞVURUN

Engelli vatandaşların iş ortamında yaşadığı sorunları çözmek ve engelli istihdamının sağlanması için meslek danışmanlarıyla kontak kurulmasının önemine değinen Özer, internet ortamından veya belediyelerde yer alan İşkur hizmet noktalarına başvurmalarını söyledi.

Engelli vatandaşların yılın sadece bir günü hatırlandığını vurgulayan Balkır, eğer yakınımızda bir engelli yoksa gönüllü olarak ilgilenilmediğini, sivil toplum örgütlerinin ve vakıfların engellilerle ilgilenenlerin yalnızca binde 4 olduğunu belirtti.

ZİHİNSEL ENGELLİ VE RUHSAL ENGELLİ ÇALIŞAN SAYISI ARTACAK

Girişimci Engelliler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Turhan, İskele Yıldıztepe mevkiinde 56 dönüm arazi içerisinde solucan gübresi üretimi ve organik tarım uygulamalarında sekiz tane zihinsel engelli ve ruhsal engelli çalıştığını ve bu sayının daha da artacağını söyledi.

Her birimiz güne engelli adayı olarak başlıyoruz. Bazen kader, bazen dikkatsizlik, kimi zaman da önlem alınmadığı için birer engelli olarak hayata başlıyor veya yaşantımızı engelli olarak devam ettiriyoruz diyerek sözlerine başlayan Başkan Uyar, “Bizler burada bugün, yalnızca literatüre girdiği için Engelliler Günü’nü konuşmaya gelmedik. Engelli arkadaşlarımızı dinlemeye, anlamaya ve engelleri elimizden geldiğince ortadan kaldırmak için toplandık”

“SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI İLE URLA’NIN HER KESİMİNİ ÇALIŞMALARIMIZLA MEMNUN ETMEK NİYETİNDEYİZ”

Göreve geldiğinde uygulamaya başlattığı ilk projelerden biri olan “Çat Kapı” projesine değinen, “Çat Kapı” projesi ile belediye olarak gezmedik sokak ve girmedik ev bırakmamayı hedeflediğini dile getiren Uyar, Sıra Mahallesi, Altıntaş Mahallesi ve Yaka Mahallesi’nin yüzlerce sokağına ayak basıp, yüzlerce hanesini ziyaret ettiklerini belirterek üç mahalleden toplam 30 engelli vatandaşı tespit ettiklerini belirtti.

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile Urla’nın her kesimini çalışmalarımızla memnun etmek niyetindeyiz diyerek konuşmasına devam eden Uyar; “Urla’nın kaldırımlarını öncelikle engelli vatandaşları göz önüne alarak yürünebilir hale getireceğiz. Farkında olduğumuz ve olamadığımız sorunları tespit edip, teker teker çözüme kavuşturmak için el ele vermeyi diliyorum. Ve engelsiz bir Urla için hep birlikte gönülden çalışacağımızı umut ediyorum. “ diye konuştu.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*