yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
29 Mayıs 2020 Cuma
SON HABERLER
Urla’da Bağbozumu
Sanat Sokağı

Urla’da Bağbozumu

Antik İonia’nın 12 kentinden biri Klazomenai bugünkü adıyla Urla. Ahlak felsefesinin kurucusu sayılan, düşünce tarihinin önemli simalarından Sokrates’ın öğretmeni Anaksagoras’ın, Nobel ödüllü şair Yorgo Seferis’in anavatanı. Neyzen Tevfik’in ney öğrenmeye karar verdiği, Necati Cumalı’nın en güzel eserlerini yazdığı, düşünürlerin, şairlerin ve ilklerin ilham kaynağı.

Neden Malgaca Pazarı?

Evliya Çelebi seyahatnamesinde, çarşının ortasındaki bir asmayı uzun uzun anlatır. Bu asma o güne kadar gördüklerine hiç benzememektedir. Tüm çarşıyı kaplayan bu asmaya her bağ sahibi yeni bir aşı yaparak, üzerinde çeşit çeşit üzüm oluşmasını sağlar. Bu işlemler uzun yıllar şenlik havasında sürer ve her yıl Ağustos ayında bağbozumu şenlikleri bir geleneğe dönüşür. Bu geleneksel bayram 22 yıldır Urla “Bağbozumu Şenlikleri “ adı altında Ağustos ayında yapılmaktadır.

Bu sene ilk defa “uluslararası” adıyla 14-15-16 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen bağbozumu şenliği festival havasındaydı. Üreticilerin üzüm ve incir başta olmak üzere kendi yetiştirdikleri tüm ürünlerinin yer aldığı stantların yanında yemek yarışmaları, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve ünlü şeflerin atölye çalışmaları, yelken yarışları, çocuk etkinlikleri, halk dansları gösterileri, paneller, şiir dinletisi, briç turnuvası ve konserler gerçekleşti.

14 Ağustos Cuma günü kortejle tören alanına gelen  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar, Güzelbahçe ilçe belediye başkanları tören keşkeğini karıştırdı ve etkinlikler başladı.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*