Urla’da akıl almaz hırsızlık

Genel Yerel Haber

Geçtiğimiz günlerde Urla Cumhuriyet Meydanı’nda açılışı yapılan Anaksagoras heykeli vandalların saldırısına uğradı. Heykeli tahrip eden kişi ya da kişiler Anaksagoras’ın elinde bulunan küreyi de çaldılar.

Felsefenin atası olarak kabul edilen dünyaca ünlü Urlalı filozof Anaksagoras’ın heykeli kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından saldırıya uğradı. Yerinden sökmeye çalıştıkları heykeli zemin bağlantı noktalarından koparan saldırganlar Anaksagoras’ın elinde bulunan küreyi de alarak kayıplara karıştılar. Heykeltraş Tülay Çelikel, sanata saygısı olmayan kendini bilmez birkaç kişinin yaptığı saldırıyı kınadığını belirterek, heykelin en kısa sürede eski haline getirileceğini söyledi. Çelikel, heykelin daha güvenli bir noktaya taşınması hususunda Urla Belediyesi ile görüştüklerini de sözlerine ekledi.

Heykelin bilinçsiz vatandaşlar tarafından tahrip edilerek elindeki kürenin çalındığını düşündüğünü ifade eden Dr. Mahmut Tolon’un konuya ilişkin görüşlerini içeren “Hemşehrimiz Anaksagoras” başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir