yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Haziran 2020 Perşembe
SON HABERLER

Urla’da Acil Servis Eğitimlerine Tabep çok, şimdide sıra Arnavutluk’da

Urla’da Acil Servis Eğitimlerine Tabep çok, şimdide sıra Arnavutluk’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’un değişik şehirlerindeki hastanelerin acil servislerinde çalışan personele Urla’da acil servis eğitim programı düzenlendi.

Dr. Esen Uysal’ın öncülüğünde gerçekleşen ve Arnavutluk’un değişik şehirlerindeki hastanelerin acil servislerinde çalışan personelin katıldığı eğitim 15 gün sürdü. Kurs kapsamında katılımcılara, temel yaşam desteği, ileri yaşam desteği, çocuk ileri yaşam desteği, neonatal (yenidogan) yaşam desteği, afet eğtimi ve travma eğitimi gibi alanlarda uygulamalı eğitim verildi.

Acil sağlık sisteminde çalışan hekimlerin beraber eğitim yapıp, tecrübelerini paylaşmak ve daha çok insan hayatı kurtarmak amacıyla TİKA’nın katkılarıyla gerçekleşen proje ile Türkiye’nin sağlık sistemi, teknik ve hizmet standardı hakkında uygulamalı olarak gerçekleşti. Katılımcılar ayrıca İzmir’deki 112 İstasyonlarını, 112 ambulanslarını, bazı hastaneleri, bazı acil servisleri, yenidoğan yoğun bakım, kardiyoloji ve kalpdamar cerrahisi gibi birimleri de ziyaret etme imkanı buldular.

Bunun yanında katılımcılara sosyal-kültürel programlar kapsamında Selçuk, Efes, Meryem Ana ve tarihi müzeleri gezdirildi. Proje ile Arnavutluk’taki sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına TİKA tarafından önemli bir katkı sağlandı.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*