yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER
URLA TARİHİNİN DERİNLERİNE İNEREK ŞOK ETKİSİ YAPAN BAŞARILI KONFERANS

URLA TARİHİNİN DERİNLERİNE İNEREK ŞOK ETKİSİ YAPAN BAŞARILI KONFERANS

URLAMIZIN KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ TARİHİ DEĞERLERİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERERKEN URLA İSMİNİNDE ÇOK ESKİLERE DAYANAN BİR TÜRK İSMİ OLDUĞU ÖZELLİKLE VURGULANDI.

Urla Araştırmaları Merkezi ve  Sanat Tarihçisi Ferhan Erim, ”Urla’mızın Kaybolan Değerlerini altı katagoride topladıklarını, bu konferans’da camiler, medreseler ve dini Mimari Örnekleri’ni anlatacağını belirtti. Uzun zamandan beri “Urla Araştırmaları Merkezi”  adı  altında Urla’nın değerli araştırmacı gazetecisi Mehmet Emeç, araştırmacı yazar Kemal Ergün  ve üniversite ile birlikte yürüttükleri çalışmalarını bu sunumda ” Urla’nın  Dini Mimari Örnekleri” başlığı kapsamında ,” Kayıp camii ve medreseler” alt başlığıyla devam edeceğini belirtti.

Sözlerine başlarken Urla’nın ismi konusunda yapılan spekülasyonlara da bilimsel araştırmalara dayanarak açıklık getirdi. Sanıldığı ve bu konuda algı yaratılmak istendiği gibi Urla’nın Yunanca’dan bize geçmiş bir isim olmadığını, tam aksine bizden Yunancaya geçerek kullanıldığını,Anadolu’nun birkaç yerinde daha Urla isminin bulunduğunu  anlatarak bu konudaki algılara ve yanılmalara açıklık getirdi.

Konferansın gerçekleştiği mekanda çok ilgi çekti.Tarihi hamam Eski Urla Belediye Başkan’larından Selçuk Karaosmanoğlu’nun zamanında, sunumu yapan sanat tarihi uzmanı Ferhan Erim’in Kültür Müdürlüğü sırasında restore esilmeye başlamıştı.

Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı Yavuz Sultan Selim’in sadrazamı Hersekzade Ahmet Paşa tarafından 15’nci yüzyılın sonunda yaptırılmıştı. Tarihi zenginliği ve tarihi değeri çok büyük olan bu yapıda gerçekleşen konferans kaybolmaya yüz tutmuş diğer yapılar içinde ümit kaynağı oldu.

KAYMAKAM ve B.B.V ÖNDER CAN Beye TEŞEKKÜR

Uzun zamandır, restorasyonu tamamlanmasına rağmen kullanılmayan Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı kaymakamımızın da uygun görmesiyle bu konferans için açılmış, halkımızın tarihi eserlerini yakından tanımasına vesile oldu.

Konferansı, Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Önder Can,  Konak eski Belediye  Başkanı Muzaffer Tunçağ ve eşi Sedef Tunçağ, 360 Derece Araştırma Grubu Başkanı Arkelog Osman Erkut ve eşi Mualla Erkut, Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Başman, Konferansın hazırlanmasında emeği ve katkıları olan Urla Tarihi ve Kent belleği alt komisyon başkanı Sevil İrengü , komisyon sekreteri Ayşe Başman, yüze yakın Urla’lı merak ve ilgiyle izlediler.

Birlikte yaşadıkları ama bazılarının farkında olmadıkları eserlerin kurtarılması için önemli bir bilinçin doğduğu her hallerinden, sordukları sorulardan anlaşılıyordu..

Konferans bu yönüyle soğuk havaya rağmen çok ilgi çekti.

 Anlatımın ardından Ferhan Erim, katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Erim, kısa süre içinde konferansın ikinci bölümünü düzenleneceği müjdesini de verdi.

Konferansın ardından Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Önder Can, Ferhan Erim, Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Basman ve Kuşcular Mahalle Muhtarı ile birlikte Kamanlı ve Helvacılar Camileri’nde inceleme yaptılar. Önder Can, harabe durumda olan tarihi yerlerin restore edilmesi için Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile diyalog içinde olduklarını, kısa süre içinde de çalışmaların başlayacağı müjdesini verdi.

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*