yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
8 Ağustos 2020 Cumartesi
SON HABERLER

Urla Müzik Akademisinden Muhteşem Klarnet Konseri

UMA bir usta sınıfını daha mezun etti. Derin Düşenkalkar, Ada Eser, Utku Çetin, Hicra Kaçar, Çağıl Zihni ,Yiğit Şahan Yüksel, Gürkan Kırankaya, Arda Hocaoğlu, Hacer Cansu Yüksel ve Ömer Berk Taranlı Başak Gören eşliğinde hocaları ile dün Urla’da nefis bir konser verdiler.

Masterclass için Urla’ya gelen hoca Michel Lethiec, birçok orkestrada solistlik, oda müziği performansları ve 4 kıtaya yayılmış uluslararası kariyeriyle çağımızın önde gelen klarnet sanatçılarından biridir. Hocalığının yanısıra repertuvar araştırmacılığı ile de tanınır.

Fransız sanatçı enstrüman ve oda müziği dallarında birincilik ödülleri aldığı prestijli Paris Konservatuvarı’nda eğitimini tamamlar. Hemen ertesi yıl Belgrad’da Uluslararası INTERPRETATION ödülünü alır.1980’deki Carnegie Hall performansından sonra Avrupa, Amerika ,Orta ve Uzakdoğu’yu kapsayan turneleri başlar.

Leonard Rose, Gary Hoffmann, Joseph Suk, Wladimir Spivakov, Dimitry Sitkovetsky, Philippe Entremont, Jean-Bernard Poreruler gibi sanatçılarla çalan Lethiec, St Martin in the fields,Tulus, İngiliz, Norveç, Slovak, Moskova ve İsrail Oda Orkestra’ları, İskoç, Stokholm ve Malmö Orkestraları, Barselona, Bonn, Saint-Petersburg, Prag ve Fransız Radyosu Flarmoni’leri, Salzburg Mozarteum ile Talich, Vermeer, Takacs, Pasquier, Mozarteum, Lindsay kuartetleri ile çalmıştır.. Maurice Andre, Jean-Pierre Rampal, Mistlav Rostropovitch gibi isimlerle ayni sahneyi paylaşmıştır.

Budapeşte ve Prag Festivalleri, New-York’da Alice Tully Hall, Paris’te Theatre Champs Elysees, Hamburg Filarmoni, Münih, Viyana ve Moskova’da Çaykovski Salonu son zamanlarda katıldığı organizasyonlardandır. Michel LETHIEC, Vincent Lucas ve Philippe Hanon ile birlikte Paris Trio’sunun üyesidir.

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*