yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
8 Nisan 2020 Çarşamba
SON HABERLER

Urla’ mız İçin Tarihi Bir Gün.. Bilge’miz ANAKSAGORAS’ın heykeli Urla Meydanında..

Urla’ mız İçin Tarihi Bir Gün..
Bilge’miz ANAKSAGORAS’ın heykeli Urla Meydanında.

Anaksagoras heykelinin Urla’ya kazandırılmasında ciddi katkısı olan yarımada.org int. gazetesi kurucusu Mahmut Tolon yapımı sırasında Heykelle birlikte..

Anaxagoras Kimdir ?
Anaksagoras, (Yunanca: Ἀναξαγόρας, MÖ 500-428),Urla İskele eski adı ile Klazomenai doğumlu olup, Sokrates öncesi düşünürlerden en önemlisidir. Ana madde ve ilk hareket ettirici neden öğretisi ünlüdür.
O zamanki Urla Klazomenai’nin soylu ailelerinden birine mensuptur. Bütün servetini, hayatını adadığı bilimsel araştırmalar uğruna tüketmiş olduğu rivayet edilir.
MÖ 468 yılında düşen bir gök taşını incelemiş ve onun kızgın bir taş kitlesi olduğu kanaatine varmıştır.
Anaksagoras Atina’ya okul kurmak için gelen ilk düşünürdür. Böylece Atina felsefe dünyasına girmiştir. Burada iyi karşılanmış, dönemin en güçlü kişisi olan Perikles’in dostu olmuştur. Devrin başka bir önemli siması olan tragedya yazarı Evripides’le de dostluk kurmuştur.

2017-07-01-PHOTO-00001437
Gök cisimlerini incelemesi ve gök taşının düşmesi onu evrensel düzenle ilgili yeni kuramlar geliştirmeye itmiştir. Ay ve güneş tutulmaları, gök taşları, gök kuşağı ve Peloponnesos’dan daha büyük ve ışık saçan bir kütle olarak tanımladığı güneş ile ilgili bilgiler vermeye çalışmıştır.
Gök cisimlerinin dünyayla aynı yapıda olduğunu ileri sürmüştür. Bununla birlikte bu kuramları halkın inançlarına ters düşmüştür. Zira o dönemde güneş Yunanlılar için bir tanrıdır ve onu bir taş olarak nitelendirmek büyük saygısızlıktır. Bu nedenle MÖ 450’de Anaksagoras, Perikles’in siyasi karşıtları tarafından, yerleşik inanca karşı geldiği gerekçesiyle mahkemeye verilmiştir. Perikles sayesinde serbest bırakılmışsa da yine de Atina’dan ayrılıp İyonya’da bulunan Lampsakos’a (şimdiki Çanakkale-Lampsakos) gitmeye zorlanmıştır. MÖ 428’de orada ölmüştür. Ölümünden sonra Lampsakos agorasına heykelinin dikildiği ve de öğrencilerin onun ölüm yıldönümlerinde anma törenleri düzenlenmektedir.

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.