yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
2 Haziran 2020 Salı
SON HABERLER
Urla Meydanı hakkında Turistik   Fikirler, Yeni Başkan’dan Beklentiler

Urla Meydanı hakkında Turistik Fikirler, Yeni Başkan’dan Beklentiler

Erden Can, Mehmet Emeç ile birlikte Urla Belediyesi yanındaki Urit kahvehanesinde çay içip sohbet ediyoruz. Konu tabii Urla.

SAAT
Meydanda buluşacak olanlar saati görebilsinler diye bir saat hibe edilmişti belediyeye bundan 8-10 yıl evvel . Belediye saati girişe astı sonra ama herhalde fazla vakit bilinci bizi bozar diye düşünmüş olacaklar ki saat oradan alınıp Tansaştaki toplantı salonuna konuldu. Son gördüğümde duvarda bir Türk bayrağı arkasında saklanmıştı.

Çınarlar büyüyünce gölge olacak da bu kaç yıl daha sürecek? 10 yıl 15 yıl? O süre içinde tavadaki yumurta gibi hissediyor insan kendisini güneşte.

GÖLGE
Yelken şeklinde iki adet 40 metrekarelik gölgelik bile ferahlık getirir meydana çınarlar büyüyene kadar.

Küçük bir kiklad kayığı ve önünde İngilizce Almanca ve Türkçe güzel bir tarih bilgisi veren ve illaki Anaksagorastan bahseden zarif bir tabela da renk getirir.

Bangır bangır böğüren hoparlör anonsları yerine akan yazılar ile gölgeliklerden birine yakın bir şekilde bir dev LED ekrandan hem her an SAATİ , ISIYI , NEMİ , sürekli gösterir hem de anonsları okumak mümkün olur. Belki ancak 40 metrekarede duyulacak bir şekilde haberler vs. seyredilebilir. Bunları yapmak çok para değil . Bağışlarla da yapılabilir. Tabii Belediye caddesindeki kaldırımlar apayrı finansmanı gerektiren ve artık farz olan bir proje.

Gölgeliklerin altında satranç oynanması mümkün, eminim bu harcamaları karşılayacak hayırseverler de bulunur.

PARK SOKAK

Park sokakta Tekel binası ve birkaç tek taş pırlanta taş ev var, mimarlardan oluşan bir grup epeyce az destek ile bu sokağı gezilmesi görülmesi gereken bir yer haline getirebilir.

Tabii Yıldız parka bir Anaksagoras anıtı, tarihi hamam ve Malgaça pazarı her turistin görmesinde fayda olan bir yer. Oraya bir temsili zeytin değirmeni konulabilinir. Bir kez geçici olarak sergilenmişti. Çok ilgi görmüştü. Bir yudum Şarap Derneği Başkanı Dr. Sündüz Tanergeç efsanevi Cumhuriyet mücahidi ve yarımada savcısı Sabri beyin torunudur. Belki zeytin değirtmeni yerine şarap yapımını anlatan bir sürekli maketli serge fikri üzerine çalışır Malgaça pazarında.

Bakalım neler olacak önümüzdeki yıllarda. M. Tolon

Hakkında Mahmut Tolon

Bir yorum

  1. Sündüz Tanergeç

    Sevgili Tolon, meydanın AVM önüne gelen bölümünü gölgelendirme için çiçeklerle bezenmiş ahşap pergoleler projelendirdik, onay aldı, ama henüz sponsor bulamadık, arıyoruz. Umarım bu yayınlarla talipli sayısı artar. Ayrıca, şarap için önerinizi değerlendirmeliyiz, teşekkürler..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*