yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
8 Nisan 2020 Çarşamba
SON HABERLER

Urla Klezomenai’de su altından birde ANTİK URLA çıkarılıyor..

Urla Klezomenai’de su altından birde ANTİK URLA çıkarılıyor..

Anaksagoras’ ın kasabası Urla Klozemenai’de( Urla İskele’si) Karantina Adası kıyılarında tespit edilen batık antik kentini ortaya çıkarmak üzere çalışma başlatıldı

Antik Kentin tepeden görünen saptamaları

Urla’da deniz üstünden çekilen hava fotoğraflarıyla tespit edilen lekelerin Klazomenai Antik Kenti’nin denizde kalan bölümleri olduğunun anlaşılması sonrası Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) koordinatörlüğünde yürütülen su altı kazılarında MÖ 7 bin yılından Roma dönemine kadar yerleşimlere ait kalıntılara rastlandı.

Urla Klozemenai’li Anaksogoras doğa bilimcilerin en eski atası olarak,denizin kenarında doğmuş olmasından dolayı doğal olarak deniz’lerde bir takım çalışmalar yaptığı biliniyor. Örneğin balıkların solungaçları ile soluduğunu, solungaçları vasıtasıyla sudaki oksijeni ayırıp soluduklarını tespit etmiştir.. Deniz bitkilerininde(yosunlar) yapıları, soluk alış verişleri hakkında buluşları vardır..

Arkaik limanda 2000 yılından bu yana devam eden çalışmalarda yaklaşık 6 bin 500 yıl sürekli yerleşim bulunduğu tespit edilen Liman Tepe’de geçen yıl Karantina Adası kıyılarında da bir Antik kenti saptandı.
Urla’daki Liman Tepe kazılarında tespit edilen Antik kenti, Dünyanın en önemli su altı kazılarınsan biri..

AKDENİZ’DE ÜÇ SU ALTI KAZISINDAN BİRİ
Denizde çalışmanın kara kazılarına göre daha zor olduğuna ancak yaklaşık 10 kat daha çok eser bulduklarına dikkati çeken İlgililer, sudan çıkarılan malzemenin üzerindeki tuzun kristalleşmesi nedeniyle bir süre sonra parçalandığını, bu nedenle laboratuvar ortamında tuzdan arındırılmasının şart olduğunu vurguladı.
Urla’da kurulan Deniz Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezinde bu imkanlar bulunuyor .
Liman Tepe’de devam eden kazıların ABD’deki saygın bir arkeoloji yayını tarafından dünyada en önemli 10 su altı kazısı arasında gösterildiğini, Akdeniz’de de İsrail’in Caesarea kazıları ve Fransızların İskenderiye kazılarıyla birlikte anıldıklarını bildirildi.

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.