yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
9 Temmuz 2020 Perşembe
SON HABERLER

URLA KENT KONSEYİ BAŞKANI’NDAN EĞİTİME DESTEK

Urla Kent Konseyinin yeni dönem Başkan’ı Hadi Başman ve eşi Ayşe Başman eğitim adına bir süreden beri çok önemli bir çaba veriyor.
Bu güne kadar 3000 öğrenciye uyguladıkları harika programı izlemek gurur vericiydi.
Konseyin Kent Belleği komisyonu çalışmaları doğrultusunda Urla’mızın çocuklarına yaşadıkları güzel ilçeyi tanıtmayı misyon edinmişler ve bunu bir süredir başarıyla yürütüyorlar. Urla, eski zamanlardaki adı ile Klazomenai’nin Tarihi MÖ 3-4 bin yıl öncesine dayanan çok değerli bir yerleşim. Maalesef çocuklarımıza tarihleri ve değerleri sıkıcı ve anlaşılmaz ders kitaplarında yeteri kadar verilemiyor. Oysa her zaman savunduğumuz gibi çocukların özgüvenlerinde geçmişlerinin, bulundukları yerlerin değerlerinin etkisi önemlidir.
Konsey Başkan’ın ve değerli ekibi Kent Belleği çalışmaları kapsamında “Urla’nın Gizleri” başlıklı çok etkili bir proje geliştirmişler. Eski Zamanlardan itibaren Urla’yı sembolize eden değerleri saptayıp çocukların anlayabileceği başarılı bir dille anlatım haline getirmişler. Slayt gösterileriyle bu anlatımları zenginleştirmişler.
Davet ettikleri öğrencilere önce sözlü ve görsel sunum yapıyorlar. Anlatım ve gösterim son derece başarılı. Bunu kendi elleriyle hazırladıkları ikramlarla devam ediyorlar. Daha sonra anlattıkları bu ilginç gizlerin (Urla’nın önemli yerleri) gerçeklerini göstermek, tanıtmak üzere temin edilen araçla yola çıkıyorlar. Son olarak davet ettikleri okul
Çeşmealtı URLA – Perihan Mahmut Celalettin Demirgüreş İlkokulu Okulu.
Aslında saptadıkları on duraktan bu kez altı tanesini büyük bir şevk neşe içinde tanıtıp gösteriyorlar.
Yaşayan uygulamalı tarih dersine çok güzel örnek teşkil edecek bu geziler öğrencilere unutulmaz anlar yaşatıyor.
Özellikle 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneğini ziyaret ederken çok heyecanlanıp eğlendiler. Çünkü ünlü Kibele teknesine bindiler ve teknenin geçmişini, işlevini teknenin içinde dinlerdiler.

Ardındanda bizzat başkanın elleriyle taktığı küreklerin nasıl çekilmesi gerektiğini öğrenip uyguladılar.
Velhasıl çok yararlı bir programdı.
Öğrenciler kadar biz izleyenlerde çok hoşlandık, gurur duyduk.
Gezi sırasında çocukların öğretmenlerinden duyduğumuz şu cümle ise emeklerin amacına ulaştığının hoş bir göstergesiydi.
Şöyle konuşuyordu öğretmen hanımlar:
“ Bu güne kadar böylesi gezilere çocukları getirmiştik, ama bu kadar detayı biz bile ilk defa duyuyoruz, üstelik bu kadar eğlenceli ve akılda kalıcı bir şekilde…”
Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Çeşmealtı İlk Okulu’nun öğrencilerini gerçekten iyi eğitilmiş düzenli disiplinli çocuklar olarak bulduk. Mehtap hanım liderliğindeki cana yakın ve mahir öğretmen kadrosunu tebrik etmeden geçemeyeceğiz. İşlerini seven bu insancıl kadroya başarılar diliyoruz. Ayrıca kendilerinin Okullarında yeni bir öğretim yöntemi uyguladıklarını, özel yetenek konularında çalışma Atölyeleri açtıklarını öğrenmiş olduk. Bu konuda detay öğrenmek üzere kendilerini ziyaret etme kararı aldık.
Urla Kent Konseyi ve Çeşmealtı İlk Okulu’nu bu örnek çalışmadan dolayı yürekten kutluyoruz.

Hakkında Deniz Şarman

5 yorum

 1. Deniz hanım nazik görüşleriniz için teşekkür ediyoruz.
  Bizim basında ilk yer alışımız, çok teşekkür ederiz.

 2. Hür Aktaş
  👏👏👏

 3. Gürkan Pekesin

  Hakikaten öylesin, fazla tevazu gösterme

 4. Deniz hanım,
  Haberinizi twitter ve linkden hesaplarında paylaştım.
  Bu projeyi çok Önemsiyorum. Sizde çok güzel dile getirmişsiniz.
  @yasemintutal

 5. Teşekkürler Yasemin hanım, bu yararlı konuyla ilgilenmeniz eğitime verdiğiniz önemi gösteriyor, sizide aramızda görmek bizi mutlu edecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*