24 Mayıs 2018 Perşembe
Son Haberler

Urla İskele’de Küllerinden Yeniden Doğan BATİS’İN Kahvesi Bu Gün Hizmete Giriyor..

Çocukluk anılarımdan biri daha şekil değiştirerek canlanıyor.. Urla’nın eski belediye başkanlarından Hüseyin Zeren’in yazlık evi ailece görüştüğümüz yıllarda sıkça ziyarete gittiğimiz bir mekandı.
Mübadele’den hemen önce Batis’in kahvesiymiş..Kemerli yapısıyla dikkat çeken tarihi kahve, 19. yüzyılda Osmanlı liman yapılarından birisi olarak inşa edilmiş. O yıllarda önemli bir liman ve ticaret merkezi olan Urla İskele’de yer alan Batis’in Kahvesi, özellikle tüccarların buluştuğu sosyal bir mekan olarak göze çarpıyormuş.
1979’a kadar ailenin ikametgahı olarak kullanılan binanın son yıllardaki serüveni ise şöyle: Bir çok karışık olaylardan sonra MŞB İnşaat ve Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şafak Baran, mülk sahipleriyle el ele vererek Batis’in Kahvehanesi’nde tekrar çay içilsin diye harekete geçerler. Binanın restorasyonu için hazırladıkları projeyi İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na verdiklerini, gerekli izinlerin ve onayların alınmasının ardından çalışmalarar başlar..
Binanın kullanılabilecek, kütük ve taş gibi malzemeleri fotoğraflanarak sökülür. Sağlam kalan tek cephe bırakılır.Temel sağlamlaştırılması yapılır ve duvarlar örülmeye başlar.Bire bir aynı bina yapılır.
Adı Urlalı şair Yorgo Seferis’in anı yazılarında ve Urlalı Yazar Necati Cumalı’nın eserlerinde geçen tarihi kahve, şimdi de 8 odalı butik otelin yanı sıra kafe bar ( brasserie), balık ve deniz mahsulleri restourant, pastahane(patisserie)olmak üzere dört bölümü ile hizmet verecek.
Servis müdürü Yusuf Kayhan ,tanıtım için gelen yarımada.org u ilgiyle karşıladı ve güzel hostes Hande Duran’la tanıştırdı. Hande hanım bize, yukarıda sözünü ettiğimiz dört bölümü özele gezdirdi. imageimage Bu arada ilginç şarap mahseninden, manolya ve benjaminler le bezenmiş muhteşem avlusunundan çok etkilendik. Özellikle tahta dekorasyonu dikkat çekiciydi. Hande hanım özenli ahşap dekorasyonun babası Ahmet Duran’a ait olduğunu söylediimage. Değişik donanımda olan mutfağı gezerken bizi daha önce Nar Kafe’den tanıdığımız Şef Burak Beyle tanıştırdı. Daha sonrada düzenlemede önemli katkıları olan İskele’li personel Erhan Kursav ile birlikte resimlerini çektik. image
Pastahanelerinde ise İskele’de alışık olmadığımız çeşitlilikte pasta ve çeşitlerini hayranlıkla izledik..
İskele’liler içi son derece değerli olan bu tarihi mekanı etkileyici bir özen içinde görmek içimizi rahatlattı.. Teşekkürler ve başarılar..

Hakkında aty/editor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*