yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
2 Haziran 2020 Salı
SON HABERLER
Urla İklim Değişimine Özel İlgiyle Yaklaşarak Dikkat Çekiyor..

Urla İklim Değişimine Özel İlgiyle Yaklaşarak Dikkat Çekiyor..

Urla İklim Değişimine Özel İlgiyle Yaklaşarak Dikkat Çekiyor..

Urla’da şu günlerde, yeni kurulan ve son yılların en ciddi sorunu olan bir konu üzerinde çalışan gurup ilgi ve dikkat çekiyor..
” Urla İklim Değişimi Gurubu”.., yöremizin saygın isimleri bir araya gelerek geleceğimizi yakından ilgilendiren, dünya gündeminin en önemli konusu hakkında çalışmalar yaparak farkındalık yaratma çabasındalar..
” İklim İçin Harekete Geçin” sloganıyla bir araya gelen gurup ilk büyük etkinlik olarak 29 Kasım’da iklim değişikliği konusunda önemli bir farkındalık yaratıp konunun vehametini anlatmak adına büyük bir yürüyüş ve panel hazırlıyorlar.. Bu konuda Urla Kent Konseyiylede iş birliği yapmayı planlayan gurub çalışmalarına hız verdi..
Gurubun aktif üyelerinden Eğitmen ve Aktivist Urla’lı bioloji uzmanı Merih Yücel’in konunun önemiyle ilgili araştırmasının kısa bir özetini aşağıda veriyoruz..

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
1850 yılından itibaren kömürden enerji eldesi başladıktan sonra, sanayii devrimi yaşanmış ve ardından petrolün bulunuşu, teknolojik gelişimleri iyice arttırırken, atmosfere salınan sera etkisi yapan gazların miktarını giderek arttırmış, bu gazlar , yansıyan güneş ışınlarını atmosferin içinde tutarak, geri gitmesine izin vermemiş ve dünyanın ısısı giderek yükselmiştir.

İlk farkındalık, 1988 yılında Birleşmiş Milletler’in: “İklim değişikliği insanların ortak kaygısıdır” söylemiyle yapılmış ve dünya Meteoroloji Kurumları , Birleşmiş Milletler Çevre proğramının ortaklaşa düzenlediği ilk Hükümetler Arası İklim Değişikliği (IPPC) paneli yapılmıştır. Sonraki yıllarda panel sonuçları toparlanarak IPPC Raporu olarak yayınlanmıştır ve pek çok ülke bunu imzalamıştır.(1994 – 188ülke)

Sözleşme yürürlüğe girerken, biyoçeşitlilik ve çölleşme sözleşmeleri de yapılmıştır. Ve her yıl taraftarlar toplantısı yapılmaya devam etmektedir. COP ( Conferences Of The Parties ) .

COP ZİRVELERİ
o 1 )1995 – COP 1, Berlin Zirvesi, Almanya
o 2 )1996 – COP 2, Cenevre, İsviçre
o 3 )1997 – COP 3, Kyoto, Japonya
o 4 )1998 – COP 4, Buenos Aires
o 5 )1999 – COP 5, Bonn, Almanya
o 6 )2000 – COP 6, The Hague (Lahey), Hollanda
o 7 )2001 – COP 7, Marakeş, Fas
o 8 )2002 – COP 8, Yeni Delhi, Hindistan
o 9 )2003 – COP 9, Milano, İtalya
o 10 )2004 – COP 10, Buenos Aires, Arjantin
o 11) 2005 – COP 11/MOP 1, Montreal, Kanada
o 12 )2006 – COP 12/MOP 2, Nairobi, Kenya
o 13 )2007 – COP 13/MOP 3, Bali, Endonezya
o 14 )2008 – COP 14/MOP 4, Poznań, Polonya
o 15) 2009 – COP 15/MOP 5, Kopenhag, Danimarka
o 16 )2010 – COP 16/MOP 6, Cancún Meksika
o 17) 2011 – COP 17 Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti
o 18) 2012 – COP 18 Doha, Katar
o 19 )2013 – COP 19 Varşova, Polonya
o 20 )2014 – COP 20 Lima, Peru
o 21) 2015 – COP 21 Paris, Fransa
Bütün bu zirvelerde gelişmekte olan ülkelerin çözüm üretmeleri yada üretememeleri giderek dünyanın ısısını arttırıyor. 2 °C yükseliş sınırı aşılırsa , geri dönüşü olmayan bir çölleşme durumuna gireceğiz ve gelecek hiç de iyi görünmüyor.
Gelişmekte olan ülkeler bu yıl, 30 kasım – 11 aralık arası Pariste toplanıp, KARAR VERECEKLER. Şimdiye kadar alınan kararlar hiç bir işe yaramadı. Karbon salınımı fazla olan ülkelere yaptırım mı uygulanacak, ne yapılacak bilinmiyor. Artık bu karbon yoğunluğuna dünya dayanacak hali kalmadı. Gelişmiş ülkeler , sürdürülebilir kalkınmayı hedefliyor. Ama sonuçta , sürdürülebiliklik gidiyor, hep kalkınma kalıyor.

Böylece , ekoloji ve tüm değerleri ekonomiye kurban ediliyor. Sıcak ve fakir ülkeler arasında süregelen savaşlar, su savaşlarıdır artık. Buğdayda ve diğer temel gıdalarda dışa bağımlı ülkelerde , işsizliğin yoğun olduğu ülkelerde bu durumları görmekteyiz. Aç insanlar isyan ediyor. Aksi halde yakın gelecekte çöl oluruz. Karar bizim. Başka Türkiye yok.

Su temel gıda olduğu gibi, yokluğunda hijyen de sağlayamayacağımız için salgın hastalıklardan da korunasmayız. Su yaşamın ta kendisidir.
Toprağımıza, suyumuza sahip çıkarsak , tarıma da sahip çıkarsak

Merih Yücel
Urla İklim Değişimi Gurubu ve İzmir Çevre Gönüllüleri Platformu adına..

Hakkında Yasemin Tutal

3 yorum

  1. Şehrazat Mercan

    E biz 16 yıldır mahkemelerdeyiz… Bunu anlatmak için. ..Nihayet…

  2. En çok karbon salınımı yapan Ülkelerden birisiyiz ve temiz su kaynaklarının hızla azalması endişe verici… gelecek yılların savaşlarının konusu su olacak diyor bilim adamları. maalesef…

  3. İklim değişimi konusunda yıllardır bilimsel çalışmalar yapan Prof. Dr. Doğan Yaşar içinde bulunduğumuz yıllarda küresel ısınmanın tam tersine dünyanın bir soğuma dönemine girmiş olmasından söz eder ama vardığı sonuç yine kuraklık ve su savaşlarıdır. Prof. Yaşar ısınmanın su miktarını yağışlar yoluyla arttırdığını, soğumanın ise su kıtlığına neden olduğunu vurgular.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*