yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
6 Haziran 2020 Cumartesi
SON HABERLER
Urla Gönlündeki Necati Cumalı ile Birkez daha  Buluştu

Urla Gönlündeki Necati Cumalı ile Birkez daha Buluştu

Urla Gönlündeki Necati Cumalı ile Birkez daha Buluştu

Urlalı usta yazar Necati Cumalı, ölümünün 14. Yıl dönümünde sevgi ve özlem ile anıldı.
Necati Cumalı dostları, Urla Belediyesi’nin Cumalı’nın ölümünün 14. Yıl dönümü dolayısı ile düzenlemiş olduğu anma etkinliğinde bir araya geldiler.
Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte; Urlalı yazar Ali Rıza Duran Necati Cumalı ile olan sohbetleri ile Cumalı’yı anlatırken, Türk tiyatrosu oyun yazarlarından, Urla’nın Bademler Köy Tiyatrosunda da Sanat Yönetmenliği yapmış usta tiyatrocu Haluk Işık Cumalı’nın yaşadığı topraklardan ve o topraklarda yaşayan insanlardan beslendiğini söyleyerek, konuşmasında edebiyatın birçok dalında eserler vermiş Cumalı’nın tüm aydınlar gibi yol göstericiliğini anlattı.
“CUMALI İLE GENÇLERİMİZİ BULUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Cumalı’nın “Urla” şiirini okuyarak konuşmasına başlayan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar “Çok sevdiği memleketi Urla’dan ilham almış, eserlerinde Urla’yı ve Urlalıları yansıtmış Cumalı’yı aramızdan ayrılışının 14’nci yılında saygıyla anıyorum” dedi.
Urla tarihinin, geçmişi ve farklı kültürlerin bir arada yaşadığı zengin bir mozaik olduğunu söyleyen Başkan Uyar; “Bu mozaik; Cumalı gibi birçok sanatçı, düşünür ve ismini tarihe yazdıran çok değerli insanlar ile renklendi. Necati Cumalı adına düzenlemiş olduğumuz Edebiyat Ödülü ile genç yazarlarımızı teşvik etmeye, Cumhuriyet döneminin usta edebiyatçısı Cumalı’mızı gençlerimizle buluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Necati Cumalı’nın Susuz Yaz’ını yıllar sonra yeniden okuyarak eski bir dost ile buluştuğunu söyleyen Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek “Eserlerinden bir sahil kasabası olarak tanıdığım Urla’da şimdi görev yapıyor olmak benim için bir ayrıcalık. Anadolu insanları ile ilgili çok kıymetli gözlemleri olan Cumalı’yı rahmetle anıyorum” dedi.
NECATİ CUMALI EDEBİYAT ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU
Anma etikliğinin ardından bu yıl ikincisi düzenlenen Necati Cumalı Edebiyat Ödül Töreni gerçekleşti.
Urla Belediyesi ve Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği işbirliğiyle yazın hayatına katkıda bulunmak, genç yazarları teşvik etmek ve desteklemek amacı ile yapılan, bu yıl öykü dalında düzenlenen Necati Cumalı Edebiyat Ödülü’nün kazananı “On Üç Sıfır Sıfır” kitabı ile Ercan Y. Yılmaz, ödülünü Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’dan aldı.
“Beni bu ödüle layık gören saygıdeğer Seçici Kurul Üyelerine; böylesine anlamlı bir ödülü düzenleyen Urla Belediyesi ile Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği’ne; teşekkürlerimi sunuyorum” diyen Yılmaz; “Ödüllerin yazar için bir rahatlama olmaması gerektiği; aksine, ödüllerin yazarın omuzlarına artı bir yük bindirdiği bilinciyle hareket ettiğimi belirtmek istiyorum” dedi.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*