yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Ağustos 2020 Salı
SON HABERLER
Urla; “Bisiklet Kültürü Ve Bisikletin Turizmdeki Yeri”ni Tartıştı

Urla; “Bisiklet Kültürü Ve Bisikletin Turizmdeki Yeri”ni Tartıştı

İzmir Bisiklet Derneği’nin girişimleriyle, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz’in ev sahipliği yaptığı “bisiklet kültürü ve bisikletin turizmdeki yeri” konulu toplantı gerçekleştirildi. İçinde Urla Belediyesi’nin de yer aldığı12 kurum ve kuruluşun 18 temsilcisinin katılımıyla yapılan ve tanışma toplantısı olarak kabul edilen buluşmada, bisikletin ekoturizm güzergahlarları konusu üzerinde durulurken, mevcut rotaların tespiti ve sosyal programlarla desteklenmesi ihtiyacı dile getirildi.

Uluslararası standardizasyonun sağlanması, bisiklet kültürünün geri getirilmesi, eğitim kurumlarının öne çıkarılarak İzmir’de 30 okulla ilk çalışmaların başlatılması, hızlı-etkin-aile destekli bir sürecin kurgulanması çalışma konuları olarak önerilirken, turizm amaçlı olan Eurovelo projesinin Alaçatı’da yaşanan örneğinden de bahsedildi.

Avrupa bisiklet yolu ağı olan, 12 ayrı uzun yol rotası ile Avrupa içinde bisiklet ile seyahat etme imkanı sağlayan ve toplam 60 bin kilometrelik ağa sahip Eurovelo’nun, bisiklet turizmi için planlanan projeleri gerçekleştirmede bir araç niteliğinde olabileceği görüşüldü.

Pilot yer seçiminin de görüşüleceği bir sonraki toplantıda, İzka’nın tamamlamak üzere olduğu Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi çalışması nedeniyle Yarımada’da, Urla’nın pilot yer olarak belirlenebileceğini öneren Abdülaziz Ediz, bisikletle ilgili her türlü konuda destek olacaklarını ifade etti.

İzka verilerine göre çıkartılan tabloda 54 milyar Avro turizm geliri olan ülkemizin, 7 milyar Avroluk bisiklet turizmi payı olduğu kayda geçerken, bisiklet turizmi için oluşturulacak projeleri, planlamadan uygulamaya kadar, kentin sahibi olan yerel yönetim İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sahipleneceği inancı dile getirildi.

Katılımcılardan Urla Belediyesi, kendi ulaşım etüdünde ve sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik planlarında bisikletle ilgili projelerin yer alması talebiyle Temmuz 2014’e dek sürecek planlama çalışmaları dahilinde paydaşlara ulaşmaya başladıklarını belirterek, Urla’da bisiklet turizmini geliştirmek istediklerini dile getirdi. – İZMİR

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*