yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
29 Mayıs 2020 Cuma
SON HABERLER

Urla Belediyesi: Bademler Şenliği, Çimen ve Yeni İskeleler (Raftlar)

Muzaffer Tunçağ Gözlem gazetesinde Bademler şenliğini çok güzel yazmış: www.gozlemgazetesi.com veya http://www.gozlemgazetesi.com/HaberDetay/251/120979/koy-meydanlarinda-senlik.html#.U88o-K2SwRw

Ayni gazetede Bahçeler Müdürlüğünün belki tekrar düşünmesi gereken bir uygulamasına değindim. Hemen hergün eski İzmir yolunda refüjde çimler sulanıyor! Bir arazöz ve 2 insan her geçişimde orada meşguller. Umuyorum ekilen onca çınar da haftada bir sulanıyordur. İzmir yoluna çim ekmek doğru mu acaba? Bence değil!

Bir başka ilginç uygulama ise zeytinlerin punk gibi traş edilmesi. Buna Zeytin bonzaisi de diyorlar. Haydin bir zeytini maharetini göstermek için meydana dikip öyle budadın. Ama Jandarma kavşağındaki zeytin de, sanayiinin önündeki zeytin de öyle. Benim neslim “ekmekle oynanmaz” diyerek büyütüldü. Ben en hafif deyimi ile garipsiyorum.

Urla Belediyesinin bir alkışlanılacak uygulaması ise Urla Sahillerini enfes tahta isleleler ile sahili beach club haline getirmesi oldu. Belki sigara içilmez ve köpekler giremez türünden bir uyarı levhası uygun olur mu diye düşündüm. Veya batıda birçok yerde görüldüğü gibi evcil hayvanlar saat 06-08 arası sokulabilir diye bir kural koyup, sigara tablaları da koymak? Sanki biraz hayalperest ve zorlama olur. Evcil köpekler hakkında anlamlı bilgi eksikliği var. Ben dün böyle bir rafttan denize havlayan şımarık bir köpekle birlikte girdim ve sahibine nazikçe birşey söylediğimde adamcağız epeyce gerildi. Köpeklerle deneyimi olmadığı da vucudundaki ciziklerden belliydi. Köpek sahiplerine belki de basitçe ders vermek ve öğretmek gerek “köpek eğitimi” nasıl olur ve nasıl olmaz diye. Yemek masasından kediye, köpeğe yemek neden kesinlikle verilmez vs türünden. Bunu yapacak bilgili veterinerler var. Ama tahta yüzme raftları çok güzel bir hizmet, eski pejmürde taştan koltuklara göre tebrik edilecek bir uygulama. Mt.

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*