yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
10 Nisan 2020 Cuma
SON HABERLER
Ünlü Matematikçi Robert Langlands Urla’da!

Ünlü Matematikçi Robert Langlands Urla’da!

Geçtiğimiz yıl Matematik Nobel’i olarak da adlandırılan Abel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi Robert Langlands Prof. Yılmaz Akyıldız’ın misafiri olarak Türkiye’ye geldi.

Urla’da hem tatil yapacak hem de Prof. Yılmaz Akyıldız ile çalışacak olan duayen matematikçi, tatili sırasında Nesin Matematik Köyü ve OpenCampus Urla’yı da ziyaret edecek.

Akademik hayatı süresince ODTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde de dersler vermiş olan Langlands halen Princeton Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’deki bulunduğu süre içinde başta Cahit Arf olmak üzere birçok Türk matematikçiyle de çalışmış olan Langlands, iyi derecede Türkçe bilmektedir. Matematiğin birbirinden tamamen bağımsız olduğu düşünülen iki dalı arasındaki bağlantıları açıklayan Langlands Program, en önemli akademik çalışması olarak kabul edilir. Langlands, 2018 yılında yaşam boyu çalışmaları sebebiyle matematik biliminin en saygın ödülü kabul edilen Abel Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

 

Hakkında ck

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.