yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
26 Mayıs 2020 Salı
SON HABERLER

Türkiye’nin Sakin Şehir başkenti Seferihisar’da başlayan “Geleneksel Mutfak”projesi tüm yurda yayılıyor

Türkiye’nin Sakin Şehir başkenti Seferihisar’da başlayan “Geleneksel Mutfak”projesi tüm yurda yayılıyor

Seferihisar’dan yanan “Geleneksel Mutfak” ateşi, tüm sakin şehirlerden yayılarak Türkiye’ye saracak bir aleve dönüşüyor.

Seferihisarlı kadınlar tarafından yürütülen “Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı” projesi kapsamında, Türkiye’deki diğer sakin şehirlerden Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) başkenti Seferihisar’da başlayan proje Kuzey Kıbrıs’tan gelen kadınlar ilçede misafir edildi.
Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından, Seferihisar Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ortaklığıyla, Anadolu Efes, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle hayata geçirilen Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı Projesi “turizm temelli yerel kalkınma” hedefiyle ilerliyor.

Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) başkenti Seferihisar’da başlayan proje kapsamında Türkiye’deki Kuzey Kıbris Türk Cumhuriyeti’ndeki diğer Sakin şehirlerin temsilcisi kadınlar ilçede iki gün boyunca misafir edildi. Ordu Perşembe, Kırklareli Vize, Sakarya Taraklı, Şanlıurfa Halfeti, Aydın Yenipazar, Isparta Yalvaç, Çanakkale Gökçeada ve Kıbrıs Yeniboğaziçi’nden toplam 15 kadın temsilci Seferihisar’da düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de eşlik ettiği etkinlikte, kadınlar Türkiye’de örnek gösterilen Sığacık Üretici Pazarı’nı gezdi, Tepecik Mahallesi’ndeki Mutfak Atölyesi’nde proje hakkında bilgilendirildi ve hep birlikte yöresel yemeklerini hazırladı.

Projeyi yürüten S.S Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptün Soyer, Türkiye’de tüm bölgelere yayılan Cittaslow (Sakin Şehir) hareketinin Slow Food felsefesi üzerinden yola çıktığını belirterek; “Bu nedenle Türkiye’deki Sakin şehirlerin katılımı bizler için çok değerli. Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı’yla Türkiye’de uygulanabilecek bir model oluşturabileceğimizi düşünüyoruz. Bu proje geçmiş kültürümüzü gün ışığına çıkaracak, kadınlarımızın ekmeğini büyütecek, insanların para kazanabilecekleri bir turizm modeli ortaya çıkaracak. Başta Anadolu Efes’e ve tüm proje ortaklarına tekrar teşekkür ediyoruz” dedi.

Ev sahipliğini Neptün Soyer yaptı: Ordu Perşembe, Kırklareli Vize, Sakarya Taraklı, Şanlıurfa Halfeti, Aydın Yenipazar, Isparta Yalvaç, Çanakkale Gökçeada ve Kıbrıs Yeniboğaziçi’nden toplam 15 kadın temsilci Seferihisar’da düzenlenen etkinliklerin ardından konuklara S.S Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptün Soyer’in öncülüğünde düzenlenen veda yemeğinde bir araya geldiler.

Hakkında Yasemin Tutal

2 yorum

  1. Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği’ hayırlı olsun!

  2. Seferihisar’lı olmaktan her zaman gurur duydum.. Özellikle Sığacık pazarındaki ve Seferi Pazar ile hanımlar takdir edilecek işler başarıyorlar.. Kaybolan lezzetler festivalinde arkadaşlarıma işte benim memleketim dedim övgüyle.. Tebrikler.. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*