ALTIN 442,55
DOLAR 7,5096
EURO 9,0683
BIST 1.530
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 6 °C
Parçalı Bulutlu

TÜRKİYE’DE TURİZM HAREKETLİLİĞİ GERÇEKTEN NE ZAMAN BAŞLAR?

07.05.2020
47
A+
A-
TÜRKİYE’DE TURİZM HAREKETLİLİĞİ GERÇEKTEN NE ZAMAN BAŞLAR?
Reklam

Yaşadığımız Pandemi sürecinde Türkiye Küçük Oteller Derneği TURKODER in Turizm sektöründe çok önemli bir yeri olduğunu düşünürüm.

Bu nedenle Dünya da gerçekleşen salgının ülkemiz ekonomisinde ciddi yeri olan turizm sektörünün derinden yaraladığını hepimiz görüyoruz ve yaşıyoruz. TURKODER başkanı Sayın ERTAN USTAOĞLU ile yaptığım görüşmede kendisine sorduğum soruların yanıtları sektörün küçük otelcilerinin durumuna bir özet olacak.

Korona virüs salgını ile beraber hem ekonomik hem de sosyal olarak birçok değişikliği bir arada yaşıyoruz

Görünen gerçekte en az altı ay daha bu virüsten izole olarak yaşayacak olmamız. En çok etkilenen sektörde Turizm işletmeleri. Bu sebep ile İşletmelerimizin en iyimser yıl sonunu, daha gerçekçi olarak da 2021 yılının ilk altı ayını en az hasarla tamamlamasını ümit ediyoruz. Ancak 2021 yılı başlarında aşı bulunduğu zaman belki de üç dört aylık bir süreçten sonra normal hayatımıza döneceğiz. Bu da bize turizm hareketliliği açısından 2021 ilkbaharının sonlarına doğru başlayacağını işaret edebiliyor.

Pandemi ile beraber pek çok alışkanlıklarımız değişeceği gibi yeni alışkanlıklarda edineceğiz. Bu bağlamda konaklama sektöründeki en büyük değişim kitle turizmi yerine bireysel turizmi ön plana çıkaracaktır. Belli bir dönem Seyahat edenler Karavan, çadır, yayla köy turizmi ve sakin deniz kıyıları  gibi alternatif tatil planları yapacağını düşünüyoruz. Daha az kalabalık daha fazla hijyen, steril ortam ve mekanları tercih edeceklerdir.

Konaklama sektöründe Küçük ve orta ölçekli işletmeler zaten geleceğin turizminde ön plana çıkmaya başlamıştı. Şimdi görüldü ki artık Küçük oteller bu süreçte çok avantajlı bir konuma gelmiştir. Küçük oteller; Bire bir Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet profili oluşturmakla beraber, eğitimli ve hale hazırda hijyene önem veren personelleri ile daha titiz çalışma prensiplerini de hayata geçirecektir.Bugüne gelene kadar Küçük otellerin işletme sahipleri ve yöneticileri tecrübelerini, öngörülerini, deneyimlerini ve yeni trendleri çok kısa zamanda uygulamaya geçirerek konuklarına hizmet etmeye devam edecektir.

En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Hayallerinizi ertelemeyin, çünkü hayat bizlere verilen en güzel hediyedir.

Yönetim Kurulumuz bu süreçte boş durmadı. Turizm Bakanlığımıza süreç ile ilgili olarak Küçük Otellerin yatırımcıları ve çalışanları için önemli gördüğümüz taleplerimizi yazılı olarak bildirdik.

“Bir küçük otelin temizlik ve hijyen konusunda misafir memnuniyetinin yüksek olmasından dolayı kendimizi daha şanslı hissediyoruz”

Türkiye Küçük Otellerini temsilen derneğimiz olarak covid-19 salgınıyla beraber sektörümüzü etkileyen gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Öncelikle küçük otellerimizin sıkıntılarını gidermesi için beklediğimiz teşviklerde bazı yeni düzenlemelere gidilmesi gerekliliği olduğunu düşünüyor ve otellerimizin hizmet vermeye başlamasıyla alınması gereken önlemlerin hazırlıklarımızı tamamlayabilmemiz için bir an önce bildirilmesini bekliyoruz. Bireysel olarak önlemler alıyor, bir küçük otelin temizlik ve hijyen konusunda misafir memnuniyetlerimizin yüksek olmasından dolayı kendimizi daha şanslı hissediyoruz

Ancak gece yattığımız zaman yarının sıkıntılarını unutabilmemiz tabii ki mümkün değil

Sağlıklı kalabilmek adına hepimiz üzerimize düşen izolasyon ve evinde kal çağrılarına uyarak günlerimizi geçiriyoruz. Bunun üzerimizde nasıl bir psikolojik etki bıraktığını yaşayarak göreceğiz. Ancak gece yattığımız zaman yarının sıkıntılarını unutabilmemiz tabii ki mümkün değil.

Gerek işletmelerin ve gerekse turizm çalışanlarını kendine göre şu an ve de sonrası için nasıl bir ekonomik sıkıntı beklediğini hepimiz tahmin edebiliyoruz. Üstelikte bu sıkıntılar öyle  beş, altı ayla hatta bir senede bitecek gibi değil.

Bugün için gerekli önlemleri alamazsak, yarınlarımız herkes için çok sancılı geçecektir

Maksat iç karartmak değil ancak bugün için gerekli önlemleri alamazsak yarınlarımız herkes için çok sancılı geçecektir. Hatta işletmesini kapatan ve işini kaybedenler olacaktır.

Alınmış olunan tedbirler ve verilen destekler kısmen yeterli olmuştur ancak yaraları sarmak için daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Bu konularla alakalı olarak, aşağıda kamuoyuyla paylaşacak olduğumuz isteklerimizi bakanlığımızın dikkate almasını rica ediyoruz.

Türkiye Küçük Oteller Derneği’nin Bakanlık’tan istekleri…

1- Uygulamaya konulması düşünülen Sertifikasyon ile ilgili olarak yapılacak düzenlemelerde, işletmelere maliyet yükü olmaması,

2- Küçük otellerin büyük oteller ile aynı kapsamda düşünülmemesi, yapıları itibariyle sahip oldukları dezavantajlara göz önüne alınarak uygulama yapılması,

3- Bağışıklığı yeterli olmayan personeli çalıştırmama konusunda tazminatın kimin tarafından ve nasıl ödeneceği açıklığa kavuşturulmalı, çalışanları mağdur etmeyerek işletmelerin de olağanüstü bir zamanda böyle bir mali yükün altına girmesi engellenmelidir.

4- Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanamayan çalışanlar için şartların daha da esnetilmesi,

5- Devlet bankalarının verdiği desteklerin özel bankaların da vermesi için gerekli girişimlerin yapılması,

6- KDV ve muhtasar ödemelerinin Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ek olarak Temmuz, Ağustos ve Eylül  aylarının da altı ay ertelenmesi.

7- SGK primlerinin Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının bir defaya mahsus olarak tahsil edilmemesi.

8- Çoğu kapalı olan otellerimizin enerji sarfiyatları olmadığından, ortalama endeks alınarak yazılması planlanan faturaların, ortalama endeks ile değil enerji sarfiyatımıza göre değerlendirilmesi ve taksitler ile tahsil edilmesi.

9- Kamu ve özel Bankaların şirket kredi kartlarına yaptıkları üç aylık ötelemelerin dört ay daha uzatılması ve faiz oranının %1 ‘in altına düşürülmesi

10- İşletmelerimizin kamu ve özel bankalardan kullanmış olduğu KGF, BCH ve tüketici kredilerinin üç aylık ötelemelerinin dört ay daha uzatılması ve faiz oranının düşürülmesi.

11- İşletmelerimizin kamu ve özel bankalardan nisan ayı içinde yeni kullanacağı KGF, BCH ve tüketici kredilerinin faiz oranlarının % 3’e düşürülmesi.

12- Büyüklük ölçeğine bakılmaksızın işletmelere 2019 cirosunun %20’si kadar altı ay ödemesiz ve 36 ay sıfır faizli kredi verilmesi en net çözüm önerimizdir.

Endişeli günlerin geçeceği  sağlıklı,huzurlu ve güven içinde umutlu yarınlara en kısa zamanda kavuşabilmek üzere sağlıcakla kalın.

TURKİYE KÜÇÜK OTELLER DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.