yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
29 Mayıs 2020 Cuma
SON HABERLER

TÜRKİYE TİYATROLAR BİRLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI URLA’DA TİYATRO KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİLDİR!

TÜRKİYE TİYATROLAR BİRLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI
URLA’DA TİYATRO KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİLDİR!
Sanatın ve sanatçıların yakasını bırakmayanlar, tiyatroların da yakasını bırakmıyor. Asıl komiği bilgisizler yani cahiller.. Toprak Sahne Tiyatrosu Urla’da 4. kez bir festival düzenledi. Daha önce Urla Belediyesi ile birlikte yapılırken bu yıl yeni seçilen Belediye Başkanı Sibel Uyar önce tiyatroyu yerinden etti. Festivale destek olacaklarını söz verdiklerinden kendilerine tepki verilmedi. Her köyde düzenlenen tiyatro oyunları ile köylere kadar ulaştılar. Türkiye Tiyatrolar Birliği temsilcileri Belediye Başkanını makamında ziyaret etti her türlü yardımı vereceklerini tekrar söylediler.
Peki Ne Yaptılar?
Hiçbir destekte bulunmadılar, bırakın desteği kendilerinden izin alınmadığını belirttiler. Festival ve Oyunlar için belediyelerden izin alınmaz bunu bile bilmemekteler. Gerçeği söylemediler yetmezmiş gibi belediye başkanı zabıtalara emir vererek son gün oyun alanının 3. gün trafoları kilitlenerek elektrikleri kesilmesini sağladılar. Zabıtaların tiyatro emekçilerini tehdit etmeleri hiç de hadlerine değildir. Asıl rezalet bundan sonra başlıyor. Başkan yanında bulundurduğu aklı evelere inanarak Tiyatro Festivalinin bir sol fraksiyona bağlı yapıldığını yerel basında beyan etmiştir. Evet parklar ve meydanlar herkesindir, sokaklar herkesindir. Dolayısıyla tiyatro emekçilerine de aittir. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, hiç de sanata uymayan bir davranış içine girmiştir. Bir de utanmadan sanatın ve sanatçının yanındayız demiş. Sanatın ve sanatçının yanın da elektriklerini keserek, zabıtalar aracılığı ile sözlü tacizde bulunarak, içlerinde her türlü dünya görüşü olan fakat tek ortak noktaları olan tiyatro için bir araya gelenlere iftira atarak yanında olunmaz. Hiçbir dünya görüşüne de sığmaz. Kafanızı kaldırın bir bakın bu işleri önemseyerek yaklaşan belediyelere, kurumlara ve örgütlere. Sonra utanın! Utanın ve Urla’da Toprak Sahne Tiyatrosu’ndan, üyesi olduğu Türkiye Tiyatrolar Birliği’nden ve Türk Tiyatrosundan özür dileyin. Bu yaptığınızın hesabı her geçen gün artarak sorulacaktır.
Türkiye Tiyatrolar Birliği

Haber: Mehmet Emeç

Hakkında Yasemin Tutal

Bir yorum

  1. Mrs.Uyar kendine yakışanı yapmış, tıpkı hayvan katliamlarındaki gibi. Canlı değer vermeyen, sanat a ve sanatcıya mı değer verir.Unutmasın gün gelir koltuktan olduğunda bakacağı sadece ayna olur, vatandaşın suratı değil.Şiddetle bu bayan ı KINIYORUM…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*