yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
6 Haziran 2020 Cumartesi
SON HABERLER
SEYAHAT KISITLAMASI SADECE 7 İLDE KALDIRILDI

SEYAHAT KISITLAMASI SADECE 7 İLDE KALDIRILDI

İzmir maalesef başka bahara kaldı.

İki gün önce ALAÇATI Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu Bölgeye giriş Çıkışların dikkatli planlanması gerektiğini söylemişti. Yarımada Bölgesinde turizm sektörü kendi içinde hareketlenecek.

İzmir in en özel turizm bölgeleri İzmirli’nin iç desteğine kaldı.

Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin Muğla’ daki Turizmcileri sevindiren gelişme

Başkan Erdoğan aralarında Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinin de olduğu Antalya ve Muğla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Antalya ve Muğla’nın da aralarında bulunduğu 7 ilde şehirlerarası giriş çıkış sınırlandırmasının kaldırıldığını açıklaması, bölgedeki turizmcilerce olumlu karşılandı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, AA muhabirine, kararın Antalya’da bir hareketliliğin yaşanmasını sağlayacağını söyledi.

Hem kentte yaşayan bir vatandaş olarak hem de turizmci olarak böyle bir kararın çıkmasını sevindirici olarak gördüğünü anlatan Atmaca, kararın Antalya’ya bakış açısını da daha olumlu yönde etkileyeceğini dile getirdi.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, alınan kısıtlama kararının kaldırılmasının insanlar üzerinde olumlu olacağını, ekonomik ve psikolojik rahatlama getireceğini bildirdi.

Marmaris’in küresel sıkıntıların yaşanmadığı bir bölge olduğuna değinen Bülbüloğlu, “Yeni tip koronavirüs vakasının az göründüğü iller kendi içinde hareket edebilir anlamına geliyor. Bir rahatlama olur insanlarda ve ticarette kıpırdama olacağını düşünüyorum. Ekonomi canlanır. İnsanlar moral kazanır. Antalya Muğla’ya, Muğla Antalya’ya gidebilir. Akıllı bir uygulama.” ifadelerini kullandı

Diğer Tarafta Çeşme Turistik Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Kesikçiler Buğday İzmir’e seyahat engelinin kalkacağının düşünüldüğü Haziran ayına göre tüm hazırlıklarını tamamlamaya çalıştıklarını Belirtti.

TURKODER Türkiye Küçük Oteller Derneği Başkanı Ertan Ustaoğlu ise küçük otellerin daha güvenli tatil alanları olacağını ifade ederken her şeye rağmen tedbiri elden bırakmamak gerektiğini sağlığımızın önemine parmak basıyor ve ilave ediyor . Sağlık olduktan sonra ekonomi mutlaka düzelecektir.

“BAYRAM DA UMUT VAR MI?”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin ise vakanın az görüldüğü iller arasında hareket olacağına vurgu yaparak, “Bu bölgede giriş çıkış kısıtlamasının kaldırılması bayrama da umut olur. Yerli turistin hareketlenmesine neden olabilir. Normalleşmeye geçildiğini anlıyoruz. Tedbirler bugüne kadar iyi yürütüldü, halkımızın da buna uyması gerekiyor. Halkımız rehavete kapılmadan sosyal mesafesine dikkat etmeli.” dedi.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu ise kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılmasını olumlu gördüklerini ifade etti. Seyahat kısıtlamasında 7 ilin açılmasıyla insanların bunu, “İstanbul’dan Ankara’dan tatil bölgelerinden gelecekler” diye düşünmemeleri gerektiğini anlatan Karcılıoğlu, “Bu illerden hala giriş çıkışlar yasak ancak Muğla’dan Antalya’ya iller arası giriş çıkış gibi düşünsünler. Alınan bu kararı olumlu karşılıyorum. Biraz hareket başlar hiç olmazsa.” diye konuştu.

“OTELLERİN HAZIRLIK SÜRECİ İÇİN OLUMLU BİR ADIM”

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yücel Okutur da alınan kararı bazı otellerin hazırlıklarını daha rahat yapabilmesi, tarımsal üretimin de rahatlıkla yürütülebilmesi için çok olumlu olduğunu ifade etti.

Turizmin gözde şehirleri Antalya ve Muğla’ya seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının olumlu olduğunu aktaran Okutur, ancak bunun otellerin açılacağı, tatilin başladığı anlamına gelmediğini kaydetti.

Turizmcilerin önlerini görebilmesi için salgının durumunun netleşmesi gerektiğini belirten Okutur, “Burada küçük düşünürsek, ‘Aman bir hafta önce açalım’ gibi yanlış düşüncelere saplanırsak daha kötü olabiliriz. Daha dikkatli davranmamız lazım. Şu an itibarıyla hazırlıklara başlayacağımız otellerde, bundan sonra hijyene en üst düzeyde dikkat etmemiz lazım.” dedi.

Haber Kaynağı Hürriyet haber

YASEMİN TUTAL 06.05.2020 URLA

Hakkında YT

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*