yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Ağustos 2020 Salı
SON HABERLER

Seferihisar’da Yangına Dayanıklı Ormanlar Projesine Başlandı

Orman Genel Müdürlüğü, yangın riskinin fazla olduğu hassas bölgelere yönelik olarak Yangına Dayanıklı Ormanlar Projesi (YARDOP) geliştirdi. Bu bölgelerde yangına hassas kızılçam ormanlarının yerine, dayanıklı ağaçların dikilmesi hedeflendi. Projenin Ege Bölgesi’ndeki uygulaması, geçen yıl çıkan yangında 500 hektarlık ormanın kül olduğu,Seferihisar’a bağlı Ürkmez’de hayata geçirildi.

YARDOP’un Ege Bölgesi’ndeki en büyük uygulaması, geçen yıl Ağustos ayında kundaklama sonucunda çıkan yangında 500 hektarlık ormanın kül olduğu, Seferihisar İlçesi’ne bağlıÜrkmez’deki bölgede hayata geçirildi. Geçen yılın sonunda bu alanın yarısına toplam 650 bin adet, yangına dayanıklı tür olan akasya, selvi, meşe ve orman köylüsüne gelir getirmesi için de fıstık çamı, defne, ceviz ve badem fidanı dikildi. Bu yıl da 650 bin fidanın daha dikileceği belirtildi. Ayrıca proje kapsamında 38 kilometre yangın önleme tesis yolu, 28 kilometre yangın durdurma zonu, 20 kilometre de ziraat alanı ile ormanı ayıran tesis yolu yapıldı.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Menderes Orman İşletmesi’nin Müdürü Ahmet Köle, “Bu projedeki amacımız yangınları önlemek, köylüye destek olmak” dedi. – İzmir    haberler.com

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*