yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER
Seferihisar’da kuş gribine karşı önlem alındı

Seferihisar’da kuş gribine karşı önlem alındı

Seferihisar’da kuş gribine karşı önlem alındı
Kuş gribi Seferihisar’ın kapısına dayandı

Seferihisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Özdemir’in uyarısını yaptığı ‘kuş gribi’ kapımıza dayandı.
Seferihisar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Marmara Bölgesi’nde ortaya çıkan, yer yer de Kuzey Ege’de görülen kuş gribi hastalığına karşı besici ve üreticileri uyardı.
Gümüldür Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki bazı kanatlılarda kuş gribi tespit edilmesi üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü ile Menderes İlçe Müdürlüğü alarma geçti. Karantina altına alınan mahalledeki tüm kanatlıların itlafına başlandı.image

VİRÜS MENDERES’TEN GELDİ

İddiaya göre hastalık Gümüldür’e Menderes üzerinden geldi. Gümüldür Fevzi Çakmak Mahallesi’nden A.D adlı vatandaş, Menderes’te Kuşçu M. lakabıyla tanınan kişiden 4 tavuk aldı.

İki gün geçmeden tavukların hepsi ölünce konu İlçe Tarım Müdürlüğü’ne yansıtıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri de İl Müdürlüğü ile irtibata geçti. Yapılan laboratuvar tahlilleri sonucunda tavukların kuş gribinden öldüğü ortaya çıktı. Bunun üzerine ev ve çiftliklerdeki tavukların imhasına başlandı.

Gümüldür Fevzi Çakmak Mahallesi’nin karantina altına alınmasından sonra mahalle sakinlerinin ev ve bahçelerinde bulunan onlarca tavuk itlaf edildi.

VATANDAŞLAR İSYANDA

Tavuklarında hastalık belirtisi görülmeyen bazı vatandaşlar, hayvanlarının itlafına karşı çıkarken Fevzi Çakmak Mahallesi sakinlerine taviz vermeyen Tarım İl Müdürlüğü görevlileri kümeslerini açmayan ve kanatlı hayvanlarını teslim etmeyen vatandaşlara 7 bin 200 liraya kadar varan para cezaları kesiyor.

İmha amacıyla alınan tavukların karşılığında kendilerine herhangi bir bedel ödenmemesine isyan eden bazı vatandaşlar, “Madem tavuklarımızı alıyorsunuz, niçin karşılığında bir bedel ödemiyorsunuz” şeklinde eleştirilerini dile getiriyorlar.

ÜRKMEZ DE TEHDİT ALTINDA

Gümüldür’de ‘kuş gribi’ gribi hastalığının tespit edilmesi üzerine Ürkmez’de de endişe başladı. Ürkmez’in Gümüldür’e yakınlığı nedeniyle hastalığın bu mahalleye de yayılmasından korkuluyor.
Seferihisar’daki kümes hayvanları ile diğer kanatlılarda hastalığa rastlanmadığını, ancak bunun bölgede hastalık olmayacağı anlamına gelmediğini kaydeden Seferihisar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Özdemir, ”Hastalık bir bölgeden bir başka bölgeye veya bir çiftlikten diğerine kuşlar vasıtasıyla yayılıyor. Üreticilerimizin bu konuda dikkatli olmaları, kuşların kümes hayvanlarının su ve yemlerine ulaşmalarının engellenmesi gerekiyor. Su ve yemlikler mutlaka kümes telleri ile çevrilmeli” dedi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
”İlçemizde meydana gelebilecek olası bir kuş gribi vakasının önüne geçebilmek üzere ilçe müdürlüğümüz tarafından bir eylem planı uygulanmıştır. Söz konusu eylem planı doğrultusunda aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.
• Ülkemizde geleneksel olarak yapılan damızlık ve yumurtacı işletmelerden gelen çıkma tavukların ve civcivlerin pazarda canlı olarak satışının yapılmaması

• Enfekte hayvanlarla yakın temasın insanlar için risk teşkil etmesi nedeniyle bütün kanatlı ve çiftlik hayvanlarının insanların yaşam alanından uzak tutulması

• Evcil kanatlı hayvanların (özellikle açıkta, biyogüvenlik önlemleri yeterli olmayan ortamlarda yetiştirilen kümes hayvanlarının )yabani kuşlarla temasının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması

• Farklı tip kanatlı hayvanlar ve farklı türlerin birbirinden ayrı tutulması (türlerin birbirinden ayrılması için tel örgüler, çitler veya ağlar kullanılabilir ve bulaşma önlenebilir.

• Evcil kanatlı hayvanlar ve yabani kuşlarda görülen tüm hastalık belirtileri veya sebebi izah edilemeyen ani ölümlerin İlçe Müdürlüğümüze bildirilmesi

• Kanatlı hayvanlara elle temas edildikten, pişirme işleminden veya bir hayvansal ürün (yumurta gibi) hazırladıktan sonra ve yemeden önce aynı şekilde ellerin yıkanması

• Kanatlı etlerinde pişirme işleminin yeterli yapılması

• Hasta veya ölü hayvanların yenilmemesi satılmaması diğer hayvanları beslemek üzere kullanılmaması gerekmektedir.”

Kaynak; Seferihisar. com

Hakkında Yasemin Tutal

Bir yorum

  1. Ayşegül Güzel

    bu artık her mangal döneminde tavuk fiyatları artsın diye uygulanan bir yöntem oldu bence..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*