yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
10 Ağustos 2020 Pazartesi
SON HABERLER
Seferihisar’da Çocuklara, çocuk hakları parkı

Seferihisar’da Çocuklara, çocuk hakları parkı

Çocuklara, çocuk hakları parkı

Seferihisar’da yaşayan çocuklar bir araya geldi.
Seferihisar’da yaşayan çocuklar bir araya geldi. Parkın nasıl olması gerektiğini tasarladı. Nereye hangi oyuncağın konacağını belirledi. Seferihisar Belediyesi onayladı, Göztepe Küçük Şeyler Anaokulu sponsorluğunda hayata geçirildi.

Seferihisar Belediyesi 19 Mayıs Parkı’nı Çocuk Hakları Parkı’na dönüştürdü. 23 Mart Pazar günü Çocuk Belediyesi’nin yaptığı etkinlikle yenilenen parkta gerçekleşen buluşmaya Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Göztepe Küçük Şeyler Anaokulu kurucusu Özge Gökçe, Prof.Dr Üstün Dökmen ve çok sayıda çocuk katıldı.

Her yıl 20 Kasım’da, Seferihisar Çocuk Belediyesi’nin düzenlediği Çocuk Hakları Yürüyüşü 2013’te de basın da geniş yer buldu. Çocukların hakları için yürüdüğü ve “Çocuk Aklı Deme Çocuk Haklı” diye seslendiği bu günün haberini Göztepe Küçük Şeyler Anaokulu gazete okuyup Seferihisar Belediyesi’ne ulaştı. İlk olarak parkın çevresinde oturan çocuklar Çocuk Belediyesi’nde toplantıya davet edildi.

Çocuklara Çocuk Hakları Parkı oluşturulmasıyla ilgili kaynak bulunduğunu ve parkın herkesin katkısıyla planlanacağı belirtildi. Katılan 19 çocuk 3 gruba ayrılarak öneriler verilmesi istendi. Afacan Altılılar grubu, Küçük Mimarlar grubu, Yunuslar grubu oluştu.

3 ayrı grup çalışma yaptı ve sonra her gruptan temsilciler bir sonraki hafta bir araya geldi. Temsilci süreci seçimle değil, doğal süreç içerisinde belirlendi. 3 grubun hazırladığı öneriler bir araya getirildi ve

GELECEĞİN MİMARLARI GRUBU adını benimseyerek “Bankların boyanması ve farklı renklerde olması”,

“Aydınlatma direklerin boyanması ve farklı renklerde olması”, “Kum havuzu yapılması ve geniş bir alana yayılması” süreçleri tamamlandı.

ONLARLA GURUR DUYUYORUM

Parkta çocuklarla buluşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Küçük Şeyler Anaokulu kurucusu Özge Hanım’a çok teşekkür ediyorum. İnşallah çocuklarımızın yüzünü güldürecek bir park olacak. Çocuklar bu parkın yapımında geleceklerine, haklarına sahip çıktılar. Onlarla gurur duyuyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Prof.Dr Üstün Dökmen çocuklarla birlikte oyunlar oynadı ve ailelere çocuğun yaşama hakkıyla ilgili kısa bir konuşma yaptı.

Hakkında Yasemin Tutal

Bir yorum

  1. Ülkede yetişkinlerin hakkı söz konusu değilken,bu tür organizasyonlar pek erken bana göre.olmalımı? evet ama zamanı değil.Olması içinde önce diğer yetişkinlerin hakkını vermek gerek….belediyelerde de bilhassa tunç soyer ekibi cumartesi-pazar vatandaş a daha saygılı ve de yardımcı olmayı öğrenmeli….konum olarak da vatandaş var ise tunç bey ve de ekibi var olur…..saygı nedir, nasıl yapılır,uygulanma süreçleri için bu belediye artık kaç yıl geçti,biraz yol alsın.neyse……

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*