yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER
Seçim ve Sarkaç Fantazileri

Seçim ve Sarkaç Fantazileri

 

 

Artık Sayın Bahçeli politikaya veda edecek.  Yaz da inanma! Temenni mi deyin, tecelli mi bilemiyorum ama olması gereken bu.  Görünen de bu. Genç dinamik sağ liberal bir parti olarak ortaya çıkabilirdi MHP, ama çıkamadı. Bahçeli’nin seçmene söylediği bir söz önemli. “Net bir karar verin!”  Seçmen MHP hakkında net bir karar verecek de, tüm ülke yönetimi hakkında net bir  netice  vereceğini sanmıyorum.  AKP MHP koalisyonu MHP bitişi olur mu?  Gözüken en büyük olasılık bu bence de, Başkanlık ne olacak?  AKP MHP koalisyonunda  bu denli sert sözlerden sonra bu koalisyondan uyum beklemek epeyce hayalperest bir yaklaşım olmaz mı?

 

 

Erdoğan konusu bir sarkaç gibi. Bir ekstreme kadar gerdi. Kendisi en üst noktaya geldi. Seveni çok.  Hürriyet deyip geldi; dizilerden, gazete manşetlerine, heykellere  müdahale eder hale geldi.

 

 

CHP MHP HDP koalisyonu  ilginç olur. Onlar dingin müşterek çalışmayı becerebilecekler mi?  Anayasa, seçim kanunu gibi konuları çözecek kadar çalışkan ve kararlı bir yönetim gerek ama bunun  bugünkü AKP olamayacağını da görüyor insanlar artık sanıyorum.  AKP siz bir koalisyon en azından AKP ye kendini yenileme şansı verebilir.  Daha dengeli, daha demokratik ve bir anayasayı o veya bu şekilde 13 yılda  ortaya çıkarabilirlerdi. Silivri davaları neredeyse Yassıada kadar vicdanlı  insanları  tedirgin etti. Hukuka güven konusu en alt noktalara kadar indi.

 

Sarkaç bir yandan öteki yana kadar gitti ortayı bulmak yeni hükümete nasip olacak mı? Yargıya talimat, üretilmiş deliller, adli tıp atamaları objektif olacak mı yoksa, önümüzdeki yıllarda  da, çalkantı veya sarkacın hareketleri  devam edecekler mi?  Muhtemelen tak diye ortada durmayacak sarkaç. Çıkarlar var  ve kavga olacak.  Sarkacın nerede durması hepimizin çıkarına?  Bu konuya tek değinen Kılıçdaroğlu.  Sanki artık Erdoğanomani ile politika yapmıyor.

 

Merkez Bankasında neden tek kadın müdür kalmadı?  Çözüm süreci nasıl gelişecek? Atamalar Cuma günleri namaza gitmekle orantılı mı olacak?  Ne pazarlıklar dönecek kapalı kapılar ardında? Diyanet ne olacak?  En azından heyecanlı bir tarih sürecini hep beraber yaşayacağız.  En önemli konumuz olan eğitim ise çok ön planda olmadı bu seçim kampanyasında. M.Tolon

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*