yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
8 Ağustos 2020 Cumartesi
SON HABERLER

Propolis-Seçil Fidan

 

Bu yazımda sizlere propolisin ne olduğu ve faydaları hakkında değineceğim.

Propolis, işçi arıların bitkilerin filiz ve tomurcuklarından topladığı ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir. Kovana giren taşıyamayacakları böcekleri öldürüp bu sıvıyla kaplarlar ve onu yalıtırlar. Propolis, işçi arıların reçinemsi maddeleri ve bitki salgılarını başlarında bulunan guddeler tarafından salgılanan enzimlerle biyokimyasal değişikliğe uğratarak oluşturdukları kirli sarıdan koyu kahverengiye kadar değişen renkte ve oda sıcaklığında yarı katı halde olan bir maddedir.

Propolisin insanlara yan etkileri olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur. Ancak alerjik yapısı olan kişilerde dermatolojik yan etkiler olabilir. Propolis, bazı üretici firmalar aracılığıyla tüketicilere sunulmaktadır.

Propolisin bileşiminde ise; reçine, mumlu bitkiler, esansiyel yağlar, polen ve organik maddeler ile mineral maddeler bulunmaktadır.

Ayrıca propolisin yaşamımızda pek çok yararı vardır. Propolis, insan tüberküloz basilini de kapsayan gram pozitif bacilluslara karşı antibakteriyel etkiye sahiptir. Propolis spreylerinin solunum yoluyla alındığında romatizmaya ve astıma iyi geldiği, gut hastalığının tedavisinde ve sinirleri yatıştırmada kullanıldığı bildirilmiştir.

Propolisin beyin cerrahisinde kanamayı engellediği, yine %2’lik propolis genel olarak merhemlerin antibakteriyel etkilerini artırmaktadır.

Propolisin antidiyabetik aktivitesi bulunmakta, ayrıca kapilleri güçlendirmekte, doku yenilenmesini sağlamakta, habis tümör hücrelerinin gelişimini engellemektedir. Son zamanlarda, ülkemizde propolisin meme kanseri hücrelerine etkisi üzerine araştırmalar yapılmaktadır.

Genel olarak tıpta kardiyovasküler ve dolaşım sistemi hastalıklarında, dermatolojide, doku yenilenmesinde, ülser, egzama, yara ve yanık tedavisinde, kanser tedavisinde, immun sistem ve sindirim sistemi hastalıklarında tedavi edici olarak; karaciğer hastalıklarına karşı ise koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Son olarak da, yazımı bitirirken arı kaçakçılığına karşı önlem almamız gerektiğini vurgulamak isterim. Çünkü ülkemizde son yıllarda 4 milyon ton civarı koloni bulunmaktadır. Üretim ise, küresel ısınma ve iklim değişikliği yüzünden zaten etkilenmektedir. Bu yüzden arı kaçakçılığı suçunu gördüğümüzde lütfen duyarlı olalım ve ilgili emniyet yetkililerine bildirelim. Çünkü arıların olmadığı bir dünya, yok olmuş demektir!

Kaynaklar:wikipedia.org, MKÜ Ziraat Fak. Dergisi(Nuray Şahinler)-(Grang, Sheller,Krell, Ghisalberti verileri),Uludağ Ünv. Ziraat Fakültesi Dergisi

Hakkında Mahmut Tolon

Bir yorum

  1. Secil hanim,
    Yazinizda propolisinin bizim ve arilar icinde ne kadar onemli olgunu ve ari kcakciligina birkez daha dur dememiz gerektigini bizlere hatirlatan bir yazi olmus.Teskkur ederim.Kolay gelsin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*