yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
24 Ağustos 2019 Cumartesi
SON HABERLER

Profesör Doktor  Deme  Artık, Eyyy Televizyoncu!   Yılmaz Akyıldız

Prof. Yılmaz Akyıldız

 

Sanırım dünyanın hiç bir yerinde Prof. Dr. titri yoktur, kullanılmaz. Bizde genç TV spikerleri ağızları dolu dolu “Profesör Doktor” diye tanıtıyorlar konuklarını. Titr den bahsedersek  Batı ülkelerinde  anlamlı olan Dr. titridir ve ondan sonra TV de dinleyeni ilgilendiren kişinin ne uzmanı olduğudur.

 

Dr. titri kişinin bilimsel düşünce rahleyi tedrisinden geçtiğinin belgesidir.

 

Soğan genetiği alanında  doktorası olan filanca hanım şu an bilmem ne üniversitesinde araştırmalar yapıyor ve   örneğin profesör olarak anabilim dalı başkanlığını yürütmektedir gibi.

 

O zaman o kişiyi  belki Anayasa Hukuku konusunda dinlemek pek de doğru olmayabilir.

Yani bu titri alanın boyu uzamamaktadır. Genel bilgisi de illaki derinleşmemektedir. Sadece bir konuda bir tez hazırlayıp ünvanı aldığını belgeler.

 

Evet biliyorum, bizim memleketimizde 1930 lardan gelen özel bir durum var. O zamanlar ihtiyaçtan bazı insanlar doktorasız profesör yapılmışlar ve doktoralılar kendilerini onlardan ayrı tutmak (göstermek) için bu titri keşfetmişler.

 

Ama şu an artık bir başka dünyadayız. Bir de şunu ilave edebilir miyim? ODTÜ  (Orta Doğu Üniversitesi) ve BU da (Boğaziçi Üniversitesi)  hocaların ofis kapılarında sadece isimleri yazılıdır.  Bu Amerika da ve İngiltere de de böyledir.  Amerika’da veya İngiltere’de Prof titri  üniversitede iken kullanılan bir titrdir. Üniversite dışında kullanılması  kısmen hatta görgüsüzlük olarak algılanabilir. Kongrelerde falan Dr. Bilmemkim olarak tanıştırılırlar.

 

Zaten artık Üniversite’de iken bu titrin verildiği ama mesela beş yıllık kontrat bitince titrin üniversitede bırakıp gidildiği  titrler vardır. (Almancası Professur auf Zeit)   Baki olan Dr. titridir. Batı’da önemsenen de o dur.

 

Yılmaz Akyıldız, İTÜ ‘de Mühendislik, OTDÜ ‘de Fizik ve Berkeley ABD ‘de Matematik okudu,dr titrini aldı  yurtdışında çeşitli Üniversitelerde dersler verdi ve Boğaziçi Üniversitesinden profesör olarak emekli oldu. Beş yıldır Urla’da yaşamaktadır.

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*