yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
26 Mayıs 2020 Salı
SON HABERLER
Urla Belediyesindeki Püripak Meclis, Yobazlık ve Anaksagoras

Urla Belediyesindeki Püripak Meclis, Yobazlık ve Anaksagoras

 

 

İlk kez Çin kaynaklarında ortaya çıkan ‘Tu-kiu’, ‘Tu-Kue’, ‘Tut-kut’, ‘Tolköl’ gibi terimler, 9. yüzyıldan itibaren Arap-Müslüman kaynakları tarafından ‘Türk’ (çoğulu Türük veya Türküt) olarak çevrilerek Bizans ve Arap literatürüne girmişti. 6-8. yüzyıllara tarihlenen Yenisey ve Orhun Yazıtları’ndaki bazı terimleri 1893 yılında ‘Türk’ olarak okuyan Danimarkalı dilbilimci Thomsen’den sonra da terim Batı literatürüne yerleşti. Diye yazmış, tarihçi Ayşe Hür.

 

Öyle veya böyle  bundan 2515 yıl önce Anaksagoras kardeş burada doğduğunda “Türk” diye bir tabir yok imiş. 

 

Daha önce 3-4 yıllık süreçte Anaksagoras heykeli konusunda bilgiden ar, pirüpak bir nevi direniş ile karşılaşmıştık. Özgüven eksikliği mi neden, bilemiyorum. Lokmalar döküldü, imza kampanyası yapıldı. Başkan ile konuşuldu onayı alındı. Kültür komisyonunda görüşüldü onaylandı. Meclise takılmış.

 

Genelde algılanan “bizden birisi olsun” türünde bir direniş imiş.  Bilenin bilmeyene anlatma gibi bir sorumluluğundan bahsetmiş ve son 19 Ağustos  2014 tarihli, 12707 sayılı  dilekçeyi vermeden  önce  bu konuları bilen olarak saymak istediğim Yılmaz Karakoyunlu ve Muzaffer Tunçağ gibi değerli ve bilgili  Urla Belediye Meclisi üyelerini eğer yazılı yanıt alamazsam, meydanda bir gün  Uruguaylı futbolcu gibi “hart” diye ısırmanın çözüme  yönelik bir yol olup olmadığı üzerine kafa yormuştum.

 

“Gavur” yaklaşımına gelince bu hemşerimiz doğduğunda Hristiyanlık ve Müslümanlık da daha ortada yoklardı. Burada yaşayanlara da o dönem İyonyalı denilirdi. 

 

Bilmem anlatabildim mi necip ve püripak değerli meclis üyeleri?

 

2011 yılından beri verilen  dilekçelere olduğu gibi son dilekçeye de  bir cevap gelmedi. “Bilenlerin” de ağırlıkları yok mu?  Yakışıyor doğrusu.

Çocuklarımızın ayda 50 km çapta bir kratere ismi verilen bir öncü hemşerilerinin bilinci ile yaşamaları sizi ürkütüyor mu?

 

Anaksagoras bilimin hurafelerle çatışması için simge bir isim. Bu çatışma insanlık tarihi kadar eski. Meteorları inceleyen Anaksagoras yıldızların da dünya ile  aynı yapıda olduğunu ileri sürmüş. O dönemde yıldızlar eski Yunanlılar için bir tanrı katı ve onları “taş” olarak nitelendirmek büyük saygısızlık.

Bu nedenle  Anaksagoras, mahkemeye verilmiş.

 

Özetle Anaksagoras  doğduğunda ve öldüğünde daha Müslüman, Hristiyan, Türk kelimeleri yok.  “Bizden veya öteki” diye anlamak çok zorlama olacak. Heykele direnmek komik olabilecek.   Belki de birileri çıkıp “yobazlık, cehalet ”  falan diyecek. Yakışır mı “ilerici CHP” ağırlıklı meclise?

 

Değerli Meclis Üyelerinin bu yazıyı yeni yılda yavaş yavaş da  olsa, anlayarak  okuyacaklarını umarak,  başarılarının devamını ve sağlık ve afiyet  dilerim. M.Tolon

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*