yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
6 Haziran 2020 Cumartesi
SON HABERLER
Patlamalara İlişkin Basın Toplantısı Yapıldı

Patlamalara İlişkin Basın Toplantısı Yapıldı

İzmir’de Birleşik Metal-İş Sendikası binasında Ankara’da barış mitinginde yaşanan patlamalar için bazı sendikalar ve sivil toplum örgütleri basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekili adayları Zeynep Altıok, Kamil Oktay Sındır, Tacettin Bayır ve Atilla Sertel ile HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur katıldı.

Kocaoğlu, “100’den fazla vatandaşımızın katledilmesi hepimizi yaralıyor, üzüyor. Hepimiz perişanız. Bu ‘sokağa çıkma, protesto yapma, duygu ve düşüncelerini ifade etme, hakkını arama’ demekten başka bir şey değildir. Ülkenin başındaki büyük derdi, başımızdan defetmek için ne gerekiyorsa yapmak durumundayız” diye belirtti.

Ayrıca, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB)ve Türk Tabipler Birliği (TTB) ile birlikte 12- 13 Ekim’de İzmir’de grev yapacaklarını söyleyerek  “Sabah işyerleri önünde basın açıklaması yaptıktan sonra saat 11.00’da Basmane’de toplanacağız, Montrö Meydanı, Lozan Meydanı’ndan yürüyüp Gündoğdu Meydanı’na çıkacağız. Burada sadece Ankara barış mitinginde değil daha önceki patlamalarda hayatını kaybeden insanlarımız için denize karanfil bırakacağız. Oturma eylemi ve basın açıklaması yapacağız. Yürüyüşe katılacak olanların koyu renk giymelerini ve ellerinde hiçbir flama bulundurmamalarını istiyoruz. Yarın (pazartesi) mimar ve mühendiser, kamu çalışanları, belediye işçileri, öğretmenler, doktorlar iş bırakacak. Ulaşım aksayacak, otobüsler kısmen çalışacak, çöpler toplanmayacak, hastanelerin acil servisleri dışında hizmet verilmeyecek, öğretmenler okula gitmeyecek. Salı günkü eylemin içeriğini pazartesi günü duyuracağız.” diye açıkladı.

 

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*