yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
2 Haziran 2020 Salı
SON HABERLER
ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN TOPRAK BABAMIZIN İSTEDİKLERİNİ İRDELİYORUZ

ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN TOPRAK BABAMIZIN İSTEDİKLERİNİ İRDELİYORUZ

Sevgili TEMA’ya gönül vermiş, mücadele arkadaşlarıma,

Yıllardır sizlerle beraber oldum.

Toprağın güç kazanması, dolayısıyla huzurlu ve sağlıklı bir ülkenin oluşması için hep birlikte savaş vermeye devam ediyoruz.

Yine uzun zamandan bu yana, biz yaşlıların sağlığımızdayken, TEMA’ yı gençlere emanet etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

TEMA hareketine sahip çıkan ve amaç doğrultusunda hizmete şartlanmış, toplumsal hareketi yöneten ve yönlendiren, ikinci istiklal savaşı dediğimiz bu savaş sadece Türkiye’ye değil yurtdışına da yaymış olan sizleri görmek istiyorum. Gayretim TEMA’ nın kurumsallaşması.

İşte bu düşüncelerle, TEMA Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrıldım ve idare heyeti üyeliğine de adaylığımı koymadım. Bu kararımın gerekçesinin şöyle bilinmesini istiyorum;

Vakfımızın eski tüzüğü gereği, hem Yönetim Kurulu Başkanı hem de Mütevelliler Heyeti Başkanlığını yürütmekteydim. Deyim yerindeyse, hem savcı hem hakimdik. Mütevelliler Heyeti başkanlığı, idare heyetini denetim ve yönlendirmeyle görevliydi, İdare heyeti başkanlığı da icradan sorumluydu. İkisinin de aynı şahısta olması, hem idareyi hem denetimi mümkün kılamazdı.

İşte kurumlaşmanın bir gereği olarak bundan sonra Mütevelli heyeti başkanı olarak ben ve benden sonrakiler için Vakfın idare ve denetim organlarının sağlıklı çalışması için lüzumlu görev taksimi yapılmış oldu. Böylece yönetimle denetimi birbirinden ayırmış olduk.

İkinci olarak, gönüllü bir hareket olan TEMA’nın yönetime gönüllüleri de almasının lüzumu ve gereğine inandım.

Bu yıl yeniden seçilen Yönetim Kurulu ile bu da gerçekleşti. Üç gönüllü temsilcimiz idare heyetinde görev aldılar. Tüzüğümüzde buna yer vermedik. Ancak bir teammül olarak bunun bir gelenek haline geleceğine ve devam edeceğine inanıyorum.

Ayrıca yine idare heyetimizde sayı olarak da artan, kadın üyelerimizin giderek daha etkin bir şekilde görev alacaklarına inanıyorum. Bunun da bir gelenek haline geleceğini biliyorum.

Bunların ötesinde inancım, dernekler, kurumlar, vakıflar gibi gönüllü hareketlerin şahıslarla özdeşleşmiş olmasının ve kurumun önünde bir görünüme kavuşmasının mahsurlarını yaşadım. İşte bu tehlikesini görüp yaşadıktan sonra bunu önlemek için bu kararı ve uygulamayı yapmam gerekirdi.

Bundan böyle TEMA, kendisini yöneten ve hizmet verenlerin üzerinde tanınan, bilinen, anılan bir kurum niteliğine kavuşmalıdır. Herkes bu konuda üzerine düşeni yapacaktır.

Şu bilinsin ki benim TEMA hareketi ve toprağa hizmet etmekten vazgeçmem mümkün değildir. Yaşadığım müddetçe dileğim, TEMA hareketine ve ülkemizin aziz topraklarına gücüm yettiği kadar hizmet etmektir.

Ünvanım ve aldığım görev ne olursa olsun, TEMA’dan hiçbir zaman kopmayacağım. Hepinize gönül dolusu sevgiler,

TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN

Hayrettin Karaca
TEMA VAKFI Mütevelliler Heyeti Başkanı

Hakkında Melek Sevil İrengü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*