yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
9 Temmuz 2020 Perşembe
SON HABERLER

OKULUMUZ KAPANMASIN

İzmir‘ in Urla İlçesi Bademler İlkokulu, öğrenci sayısı azalınca kapatılma kararı alındı. Bademler de yaşayan vatandaşlar, okulun 90  yılı geçkin eğitim verdiğini, Mahmut Türkmenoğlu’nun mezun olduğunu, Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer ve Av. Şehrazat Mercan’ ın öğretmenlik yaptığını, yetkililerin bu duruma bir çare bulmasını istedi.

Köyde yaşayan Murat ve Ali Baran, Bademler’de ilk okul 1926 yılında açıldığını belirtti.  Bugünkü Ziraat Binası olarak kullanılan binanın yerinde açılan okulun köylüler tarafından yapıldığı söylenmektedir. İki katlı olan bu binada tavan ve tabanların tahtadan olduğu  ve toplam 2 sınıf ve  bir müdür odası olduğu belirtilmektedir. Bir sınıf ile Müdür odası alt katta, bir sınıf üst katta bulunuyormuş.
 Köylüler  tarafından Eski Mektep de denilen okulda yalnız 1.,2.,3. sınıflar okutulmaktaydı. 4. ve 5. sınıfa gidecek olan  öğrenciler Ulamış köyüne gidiyorlardı.
          Bugün  Tiyatrosu ile de tanınan  Bademler Köyü’nde, köylüye tiyatroyu sevdiren ve tanıtan Eski Mektep’de görev yapmış olan öğretmen Mustafa  Anarat’dır. Uzun yıllar köyde görev yapan Mustafa Anarat’ın adını köylüler büyük bir saygıyla anmaktadırlar. O dönemde, 1934 yılında görev yapan öğretmenler arasında  Ziyaeddin Dikmen’de  bilinmektedir.         
Okulun yetersiz olması ve yeni bir bina ihtiyacı nedeniyle 1932 yılında Köy Parkı’nın içinde yeni tek katlı bir okul yapılmaya başlanmış ve anlatıldığına göre 1934 yılında eğitim-öğretime geçmiştir. Yeni yapılan bina 2 sınıf , bir müdür odası ile bir salondan oluşmaktaydı. Yapılan bina ile birlikte bugünkü köy tiyatrosunun bulunduğu yere de iki tane lojman yapılmış olup, daha sonra  bu lojmanlar parkın içine taşınmıştır.
    Ünlü Arkeolog, Dr.Musa Baran’da Bademlerli  olup, Bademler İlkokulu mezunlarındandır. Efes Müze Müdürlüğü yapmış, Buca Mimarlık’ta Sanat Tarihi derslerine girmiş olan  Dr. Musa Baran, Bademler Köyü Çocuk Müzesi’nin de kurucusudur. 1924 doğumlu olan Dr.Musa Baran 2003 yılında vefat etmiştir.
  Bademler İlkokulunda II.kademe 1978 yılında eğitim-öğretime başlamıştır. 1988 yılına  kadar  İlkokul ve Ortaokul ikili öğretim şeklinde aynı binada eğitim-öğretim  yapmışlardır. Devlet-Vatandaş işbirliği ile gerçekleştirilen  Bademler  Ortaokulu  1988 yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Aynı yıl Köy mezarlığı yanındaki boş araziye bir bina yapılarak eğitim-öğretime bu binada devam edilmiştir. 1990 yılında yapılan yeni bina yeterli gelmeyince okulun yanına aynı tipte ek bir bina daha yapılmıştır.Köy ilkokulundan mezun olan ünlü şahıslardan Mahmut Türkmenoğlu , Milletvekilliği ve Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapmış olup, Bademler Köyü kalkınma kooperatifi kurucusudur.Okulumuzdan mezun olup Türkiye’ye mal olmuş bir devlet adamıdır. 

Yine okuldan mezun olan Fahri Eskicioğlu,  asker olup, albay rütbesine yükselmiştir. Bugün Konak Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan Hızır Kaya da okulun mezunlarındandır.        

1992-1993 öğretim yılından itibaren İlköğretim  Okulu uygulamasına geçilmiştir. İlköğretime geçilmesiyle birlikte  Bademler İlköğretim Okulu merkez okul olarak tespit edilmiş olup, Urla ilçesine bağlı Gölcük Köyü İlkokulu ile Seferihisar ilçesine bağlı Gödence Köyü İlkokulu  ve  Güzelbahçe ilçesine bağlı Çamtepe Köyü İlkokulu öğrencileri taşımalı sistem yolu ile Bademler İlköğretim Okulu’nda eğitim-öğretim görmeye başlamışlardır. 
 2004 yılında ihtiyaç ve daha çağdaş bir eğitim yapılması düşüncesiyle Bakanlık tarafından okulun bahçesine  6 derslikli ek bir bina daha yapılmıştır. Yapılan ek bina 2004-2005 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmiştir.

Toplam 7.200 metrekare’lik alan içerisinde yaklaşık 180’er  metkekarelik zemin ve 1 kattan oluşan üç ayrı bina L şeklinde bir düzen içerisinde bulunmaktadır. Toplam 9 derslik, 1 Resim/Teknoloji Tasarım Atölyesi, 1 Müzik Sınıfı, 1 Fen-Teknoloji Sınıfı, 1 Bilgi-Teknoloji Sınıfı ve Okul Kütüphanesi bulunmaktadır.

 Günümüzde de Bademler İlköğretim Okulu’na Urla Gölcük Köyü öğrencileri   gelmektedirler.
 2013 yılında 6287 Sayılı Kanun ile (4+4+4)  Bademler İlkolkulu ve Bademeler Ortaokulu olarak iki okula ayrılmış olup Tek Müdür tarafından yönetilmektedir.

Ama şimdi ise öğrenci sayısı az olduğu için mevcut okul kapatılmak isteniyor.Bizler bu okulun kapanmasını istemiyoruz. Bu okulda İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer ve Av.Şehrazat Mercan da öğretmenlik yapmıştır.Kapatılaması için toplantı yaptık, imzalar topladık.Bunları gerekli yerlere göndereceğiz.

(KHA) Bahri Karataş haberinden alınmıştır.

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*