yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
24 Ağustos 2019 Cumartesi
SON HABERLER

Nefes almaya Urla’ya Gelin..

Kadın gözü ile “Yaşanabilir Kent”
İlki 2013 yılında İstanbul’da düzenlenen “Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu” bu yıl on ülkeden uzmanları İzmir’de bir araya getirdi. EMBARQ ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ortaklığında düzenlenen ve bu yılki teması “Bisikletli ve Yürünebilir Şehirler” olan sempozyum İzmir Mimarlık Merkezi’nde yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ‘Yaşanabilir Şehirlerin Yönetimi’ oturumunda konuşma yaptığı sempozyumda 10 ülkeden 30 konuşmacı yer aldı. Konuşmacılar; toplu taşıma odaklı gelişme, insan odaklı ulaşım, erişilebilirlik, kamusal alan kullanımı, yenilikçi çözümler, akıllı şehirler, sürdürülebilir ulaşımı teşvik eden politikalar ve katılımcılık konularında konuştular.

“KADIN ELİ DEĞİNCE OTURUMU” GERÇEKLEŞTİ

EGİKAD’ın desteği ile gerçekleşen “Kadın Eli Değince Oturumu”nda Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Beril Özalp, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Özlem Şenyol Kocaer konuştu.

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu’nun moderatörü olduğu oturumda Başkan Sibel Uyar, kadın gözüyle yaşanabilir kenti tarif etti. Başkan Uyar; “Yaşanabilir Kent” için; “Biz Urla gibi evimizin pencerelerinden gökyüzünü görebildiğimiz bir yerde yaşıyoruz. Nefes alabildiğiniz, gökyüzünü görebildiğiniz kent yaşanabilir kenttir. Bunun için doğal yapımızı bozmadan gelişmek istiyoruz. Köyler ne kadar mahalle de olsa, biz köy kimliğimizi yaşatmak istiyoruz. Çalışmalarımızı bu bilinçle yapıyoruz” dedi.

“YAŞANABİLİR KENT; KADININ GÜVENLE GEZDİĞİ YERDİR”

Başkan olduğu zaman kadın bakış açısı ile öncelikle Belediye’nin girişi ve balkonlarını çiçeklendirdiğini belirten Uyar; belediye merdivenlerindeki trabzanları kadınların rahat kullanması için kapattıklarını söyledi.

Başkan Uyar kadın eli ile kadınlar için Urla’da neler yaptıklarını ise şöyle anlattı: “ Öncelikle Kadın Meclis’imizi sonra da Kadın Üretici Pazarı’mızın emektar kadınları ile “Kadın Üretici Kooperatifi”mizi kurduk. Yaşanabilir kent kadının güvenle gezdiği yerdir. 12 Eylül Stadı’mızın bakımını yaptırarak annelerin de çocukları ile stada gelmesini ve ışıklandırmasını yaptırarak da kadınlarımızın akşamları güvenle statta yürüyüş yapabilmelerini sağladık. Roman Mahallesi Projemizde Roman kızlarına meslek edindirme kursları ile kuaförlük eğitimi almalarını sağladık. Şimdi kadınların spor yapabilecekleri, hep birlikte sosyalleşebilecekleri kadın yaşam alanları oluşturuyoruz.”

“KADINLARA KARŞI SORUMLULUKLARIMIZ VAR”

Urla’nın ilk kadın Belediye Başkanı olan Sibel Uyar; kadın belediye başkanı olmanın büyük bir sorumluluk olduğunu belirterek “ Türkiye’nin en yaşanabilir kentinde İzmir’de yaşıyoruz. Ama 30 ilçede sadece 3 kadın başkanız. Zor bir görevdeyiz. Kadınlara karşı ciddi sorumluluklarımız var. Başarılı olursak kadının başarabileceğini göstermenin yanında diğer kadınlara da yol açacağız. Kadın bakış açısı yerel yönetimlerde mutlaka olmalı” diye konuştu.

“Kadın yöneticiler olarak farklı sorumluluklarımız var” diyen Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş “Kadınların ihtiyaçlarını biliyoruz, kadınların bakış açısı ile bir soruna yaklaşma sorumluluğumuz var. Konak, kentsel toplanma mekanı; kamu binaları, iş yerleri, oteller, eğlence merkezleri var. Konak’ın kent kültürünü her zaman yaşamasını istiyorum. Bu yerel kalkınmayı arttırarak, kadınlara fırsat yaratacaktır” dedi.

R

Hakkında Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*