yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
23 Ağustos 2019 Cuma
SON HABERLER
Mübadele’de Girit’ten, İzmir’e İlk Adım Karantina Adasına..

Mübadele’de Girit’ten, İzmir’e İlk Adım Karantina Adasına..

Mübadele’de Girit’ten, İzmir’e İlk Adım Karantina Adasına..

İzmir Giritliler Derneği’nin düzenlediği; “Mübadele’de Girit’ten, İzmir’e İlk Adım” etkinliği Urla Karantina Adası’nda dün, 11 Aralık Pazar günü gerçekleşti.
1923’te Türk-Yunan Mübadele Antlaşması doğrultusunda 3 Aralık 1923 tarihinde Girit’ten Türkiye’ye gelen ilk mübadillerin Urla Karantina Adası’na ayak basmasının yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle karşılandı..

BİZLER BU KÜLTÜRÜN BİR PARÇASIYIZ

“GÖÇMENLER VATAN KAYBETMENİN ACISINI ÇOK İYİ BİLİRLER”

Bu tören aynı acılar bir daha yaşanmasın, insanlar, toplumlar kardeş olsun diye yapılan bir törendir diyen Prof. Dr. A. Nukhet Adıyeke; “Göçmenler vatan kaybetmenin acısını çok iyi bilirler. Ve şuan yaşadıkları vatana dört elle sarılıp sahip çıkarlar. Nüfus değişimini içeren Mübadele sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşme yer değiştiren bazı insanlar için topraklarını terk etme anlamına gelirken Giritliler için hayat kurtaran bir antlaşma olmuştur. Giritliler o antlaşmadan 50 yıl önce çok acılar çekmişlerdir.

Antlaşmadan önce Türkiye’ye gelen Giritli sayısı 60 bin iken antlaşmadan sonra Türkiye’ye gelen Giritli sayısı 30 bin olmuştur. Bu etkinlikte de göç ederken vefat eden tüm Giritlililer bir kez daha anıyoruz. Urla Tahaffuzhanesinin dünyada ayakta kalmayı başarabilmiş tek Tahaffuzhane olması daha da özel kılıyor bu toprakları. Gemilere bindirilen binlerce mübadil kendilerini neyin beklediğini bilmeden bilinmeyene doğru yol aldılar. Bir yandan yeni vatanlarına uyum sağlamaya çalışırken bir yandan da 3 kuşaktır yaşadıkları topraklardaki kültürlerini yeni vatanlarında yaşatmaya çalıştılar. Kulağınızda mutlaka Rum aksanıyla anlatılan anılar vardır. Çocukluğunuzda mutlaka yarı Rumca yarı Türkçe konuşulan sohbetlere kulak misafiri olmuşsunuzdur. Bizler de bu kültürün bir parçasıyız. Alışkanlıklarımız, damak tadımız, renklerimiz, dinlediğimiz müzikler mübadil atalarımızın bize emaneti. Ve bizler emanetimize sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

Giritlilerin kimliğinin ve algısının Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik, beraberliği üzerine olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Nuri Adıyeke: “Bizlerin birçok kimliği vardır. Benim ailemde Giritlidir. Benim anneannem Selaniklidir. Ama hiçbir Selanik anısını bize anlatmadı. Bu demek oluyor ki oralarda çok acılar çektiler. Ama bizler kök kimliklerimizin suyun karşısında da olduğunu biliyoruz. Onların kültürleri bizde, bizim kültürlerimiz de onlar da var. Bunları gelecek için yaşatmalıyız” dedi.

image
Konuşmaların ardından Girit’ten gelişi temsilen anlatılan tiyatral gösteri 93 yıllık geçmişin acısını davetlilere bir kez daha yaşattı. Duygu dolu anların yaşandığı tiyatral gösterinin ardından emeği geçenlere plaket verildi. Plaket takdiminin sonrasında mübadelede gelenlerin zamanın hastalıklarından herkesi korumak için dezenfekte oldukları Karantina Adası’ndaki tarihi Tahaffuzhane turu gerçekleşti.

Etkinliğe Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, TBMM 21. Dönem Milletvekili Ayşe Gürocak, Belediye Meclis Üyeleri, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Gündüz, Tahaffuzhane Müdürü Turgut Yılmaz, İzmir Giritliler Derneği Başkanı Adnan Kavur ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Mübadele döneminde Türkiye’ye dönerken bindikleri gemide hayata gözlerini açan Kemal Kurul, 98 yaşındaki Giritli Nusret İzmit, Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilcisi Nevin Gündoğdu, Prof. Dr. A. Nukhet Adıyeke, Yrd. Doç. Dr. Nuri Adıyeke, Ayvalık Giritliler Dernek Başkanı Coşkun Tunçmen, Gemlik Girit ve Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Ahmet Çakmak, Mudanya Mübadil Giritliler Derneği Başkanı Hüseyin Türker, Buca Engelli Kent Konseyi Meclis Başkanı Gündüz Koçak İzmir ve Urlalı Giritliler katıldı.

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*