24 Mayıs 2018 Perşembe
Son Haberler

Meteor Yağmuru, Yıldız Kaymaları

Meteor Yağmuru, Yıldız Kaymaları

2013 yılı en önemli gök olayları arasında gösterilen Perseid (Perse) Göktaşı Yağmuru Ağustos ayının ortalarında, gece saatlerinde en yoğun dönemine ulaştı. Halk arasında yıldız kayması olarak adlandırılan bu olayda bir saatte 90 göktaşı görülebiliyor.image

12-13 Ağustos gecesi yoğunlaşan gökyüzü şölenine ilişkin TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, halk arasında ‘yıldız kayması’ diye bilinen olayın, aslında göktaşlarının son derece yüksek hızlarla Dünya atmosferine girerek sürtünme sonucu yanmalarıyla oluştuğuna dikkat çekildi. Yıldızlarla ilgisi olmadığı belirtilen bu meteorların, çoğunluğu kum tanesinden daha küçük boyutlu kaya parçaları ve kozmik moloz olduğu, çoğunun Dünya yüzeyine hiç ulaşamadığı ve yüzeye ulaşabilenlerin de meteorit adıyla anıldığı kaydedildi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) uzmanları, meteor yağmurlarının en etkileyici olanlarının Perseid ve Leonid meteor yağmurları olduğuna dikkati çekti. TUG uzmanları, Perseid meteor yağmurunun Ağustos, Leonid meteor yağmurunun ise Kasım ayında görüldüğünü söyledi. Ağustos ayında gözlenen Perseid meteor yağmurunun, 109P/Swift-Tuttle kuyrukluyıldızının artıklarının Dünya atmosferine sürtünerek yanmasıyla oluştuğuna işaret edildi.

Hakkında aty/editor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*