yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Ağustos 2020 Salı
SON HABERLER
Mavi Kart Uygulamaları Değerlendirme 2.çalıştayı Çeşme’de

Mavi Kart Uygulamaları Değerlendirme 2.çalıştayı Çeşme’de

Mavi Kart Uygulamaları Değerlendirme 2.çalıştayı Çeşme’de

İlki 12-14 Aralık 2013 tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Deniz Ticaret Odası koordinesinde Antalya’da düzenlenen “Mavi Kart Uygulamalarının Değerlendirilmesi Çalıştayı” nın ikincisi 17-18 Nisan tarihleri arasında Çeşme’de yapılacak.

Toplantı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Deniz Ticaret Odası’nın koordinesinde Çeşme Sisus Otel’de gerçekleştirilecek.
İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Çalıştayda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Mavi Kart uygulamalarının teknik alt yapılarının gözden geçirileceğini, kapasite geliştirilmesi ve atık alım uygulama alanlarının genişletilmesi, teknik ve operasyonel yönlerinin görüşülmesi ve ihtiyaçlarının belirlenmesi gibi konuların ele alınacağını söyledi.

Öztürk, Bayrağı ne olursa olsun atık üretecek donanıma sahip olan bütün gemiler, atık alım hizmeti veren balıkçı barınakları, yat limanları, çekek yerleri, buna benzer kıyı tesisleri ve kara ile bağlantısı olmayan yüzer tekne bağlama yerlerinin Mavi Kart sistemine dahil olduğunu söyledi.

Öztürk, “Mavi Kart uygulamasına Muğla’da 5 Ağustos 2011, Antalya’da 3 Temmuz 2012 tarihinde başlanmıştır. Mavi kart uygulaması özel ve ticari amaçlı kullanılan yatların yanaştığı balıkçı barınakları, yat limanları, çekek yerleri ve buna benzer kıyı tesislerinde 31 Aralık 2014 tarihinde, yük ve balıkçı gemisi niteliğinde olan gemilerin yanaştığı balıkçı barınakları, yat limanları, çekek yerlerinde ise 31 Aralık 2015 tarihinde yürürlüğe girecektir. Ayvalık’tan Didim’e kadar olan sorumluluk sahamızda yer alan 15 liman ve 8 marinanın ise atık alım tesisleri mevcut bulunmaktadır. İki gün devam edecek olan Çalıştay’da tüm bu konular ayrıntılı olarak değerlendirilecektir.”
Toplantı kapsamında ayrıca Bakanlık yetkililerine Çeşme Bölgesi’nin denizden tanıtımı da yapılarak, atık alımında yaşanan sorunlar uygulamalı olarak gösterilecek.

MAVİ KART SİSTEMİ NEDİR?
Mavi Kart Sistemi, bütün gemilerin atıklarının etkin olarak takibini sağlamak amacıyla elektronik ortamda veri girişinin ve kontrolünün sağlanacağı uygulamadır. Uygulama kapsamında; balıkçı barınakları, yat limanları, çekek yerleri ve buna benzer platformlar; Mavi Kart uygulaması için gerekli atık alım bilgilerinin yüklenebileceği sistem altyapısını kurmak ve atık alım noktalarını tesis etmekle yükümlüdürler.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*