yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
2 Haziran 2020 Salı
SON HABERLER
Kuş gözüyle dünyayı görmek

Kuş gözüyle dünyayı görmek

Çoğu insan hayatta bir kere de olsa şu cümleyi söylemiştir: ‘Kuş gibi uçabilsem.” Zürih Üniversitesi’nin geliştirdiği simülatör bu hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı oluyor.

Bu cihaz sayesinde kuş gibi kanat çırparak onların gözünden havada seyahate çıkabiliyorsunuz: “Bu bazen sizi korkutabilir. Şu anda yaptığım gibi dalışa geçtiğiniz sırada yeryüzüne yaklaşıyorsunuz… Şimdi tekrar açımı düzeltiyorum, bu büyüleyici.”

Taktılan 3D gözlük sayesinde 360 derece açıyı görebiliyorsunuz. Bu alet bir yıllık çalışmanın ürünü: “Bu yorucu oldu. Çok zamanımız yoktu. Biz üç-dört kişi bu proje üzerinde çalıştık. Baştan sona her şeyi birlikte yaptık. Elektronik, yazılım, donanım, yapacak çok iş vardı.”

Uçarken rüzgarı da hissediyorsunuz. Bu projedeki amaçlardan biri de kuşların korunması için insanların dikkatini çekmek: “Hem eğlendiren hem düşündüren bir konsepte ihtiyacımız vardı. Kuşların korunması ve uçmanın büyüleyici yanını göstermek istedik. Sonra da bu cihazı yaparak kuş gibi uçmanın nasıl olduğunu anlamaya çalıştık.”

Tarih boyunca insanlar kuş gibi uçmanın nasıl bir duydu olduğunu anlamak için farklı girişimlerde bulundu. Ancak 21. yüzyıl teknolojisinin bize yeni bir perspektif sunduğu çok açık.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*